Komiksowy "Łowca androidów"

Autor: Maciej Jasiński
5 października 2017

W tym tygodniu w kinach premierę ma Blade Runner 2049, więc z tej okazji przypominamy wydaną w Polsce kiedyś komiksową adaptację filmu z 1982 roku, a także prezentujemy polskie komiksy, które nawiązywały do Łowcy androidów.

Komiksowa adaptacja przygotowana przez wydawnictwo Marvel ukazała się kilka miesięcy po premierze filmu. Scenariusz napisał Archie Goodwin, natomiast za oprawę graficzną odpowiadali: Al Williamson, Carlos Garzon, Ralph Reese i Dan Green. Nie jest to jakiś wybitny komiks – ot, taka adaptacja kinowego dzieła, jakich sporo różne wydawnictwa przygotowały licząc na to, że popularność filmu pozwoli sprzedać dużo komiksów.

Na polskie wydanie komiksu trzeba było czekać do 1990 roku. Zajęła się tym Agencja Edytorska "As-Editor", która wpadła na pomysł, aby rodzimą edycję przygotować w mniejszym formacie, niż oryginalny amerykański, co miało wiele poważnych konsekwencji, o czym za chwilę.

Pierwsze jednak co rzuca się w oczy, to okładka. Tytuł Łowca robotów odbiegał od tłumaczenia Łowca androidów, pod jakim film znano w Polsce. Ciekawsza jest jednak grafika okładkowa. Widać, że jest inspirowana wydaniem amerykańskim (po lewej), ale po bliższym przyjrzeniu można zauważyć, że ktoś te postacie po prostu przerysował i inaczej ułożył. Osobą tą jest prawdopodobnie Irena Miernik - w stopce jej nazwisko widnieje obok hasła "okładka i strona tytułowa".

 

Dlaczego komiks wydano w małym formacie? Prawdopodobnie wynikało to z faktu drukowania go na tak zwanych "ścinkach". Ścinki się na ogół wyrzucało, ale pomysłowi i przedsiębiorczy wydawcy przy druku na arkuszach nadrukowywali na tym obszarze coś innego i przy niewielkim nakładzie finansowym mieli z jednego arkusza dwa tytuły.

Zmniejszenie formatu sprawiło, że trzeba było porozcinać oryginalne plansze i rozłożyć na większej liczbie stron. No i się zaczęło. Wprawdzie nie ma takiej masakry jak kilka lat wcześniej w przypadku komiksu Vahanara – zmniejszonego z formatu w jakim był drukowany w Relaxie i nadrukowanego na żółte kartki, ale i tak jest bardzo źle. Zazwyczaj w polskiej edycji pojawia się jeden lub dwa kadry na stronie, a niektóre z nich, jeśli się nie mieściły, poprzycinano.

 

Co ciekawe w oryginalnym komiksie pojawiają się teksty nieco inne, niż te, jakie można usłyszeć w filmie. Przykładowo monolog, który wygłasza Rutger Hauer w filmie brzmi:

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

W komiksie to "The things i’ve seen… Things you little people wouldn’t believe…! Attack ships on fire off the shoulder of Orion… Bright as magnesium… C-beams glittering In the dark… Shattering blinkers at the Tannhauser Gate… All those moments… They’ll be gone."

Oczywiście tłumacz Maciej Czyżewski bazował na tym drugim tekście, więc w polskiej wersji jest to:

"Widziałem rzeczy… w które wy, mali ludzie, nie jesteście w stanie uwierzyć…! Ataki rakiet w ramieniu Oriona… Jasnych jak błysk magnezji… Promienie C świecące w mroku… Oślepiające blaski Bramy Tannhausera… Wszystkie te chwile… Odeszły.”

 

Kwiatków w tym komiksie jest sporo – np. słowo replikant jest tłumaczone jako sobowtór. Ale prawdziwym gwoździem do trumny dla polskiej edycji jest jakość druku – zastosowano bardzo cienki, niemal przezroczysty papier, a dodatkowo część stron wygląda tak, jakby wydrukowano je na resztkach farby - co widać poniżej.

Odniesienia do filmu Ridley’a Scotta pojawiają się w różnych polskich komiksach. Kilkukrotnie w serii 48 stron Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera.

Także świat serii Aurora jest inspirowany tym z filmu Łowca androidów.

Nawiązanie pojawiło się też w jednej ze scen serii Red.

Blade Runner (Łowca robotów)

Scenariusz: Archie Goodwin
Rysunek: Carlos Garzon, Dan Green, Ralph Reese, Al Williamson
Okładka: Irena Miernik
Tłumaczenie: Maciej Czyżewski
Wydawnictwo: As Editor
Rok wydania polskiego: 1990
Tytuł oryginalny: Blade Runner
Wydawca oryginalny: Marvel Comics
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, księgarnie specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 6500 zł


blog comments powered by Disqus