Nasz polski, komiksowy James Bond

Autor: Maciej Jasiński
4 listopada 2015

Z okazji premiery kinowej najnowszej części przygód Jamesa Bonda przygotowaliśmy zestawienie bohaterów wzorowanych na postaci słynnego agenta 007, którzy pojawili się w wydanych w Polsce komiksach.

 

Henryk Kaydan

Przegląd rozpoczynamy od Henryka Kaydana. Choć pracuje tylko w policji, to jednak nie brak mu elegancji filmowego agenta, co doskonale autor przedstawił na okładce pierwszego zeszytu.

James Błąd

Pojawia się tylko na chwilę w komiksie 48 stron, ale co to jest za wejście. Przy okazji demaskuje też demonicznego Fisherkinga, który okazuje się być zwykłym przestępcą nie mającym diabolicznego planu zagrażającego całej ludzkości.

Kapitan Jasny

Oficer bydgoskiej komendy MO gdy rusza na tajną akcję do baru Satyra ubiera się jak James Bond. Nie ma wątpliwości, że Jerzy Wróblewski stylistycznie nawiązywał w tej scenie do przygód agenta 007.

James Hart

Kolejny z komiksów Jerzego Wróblewskiego, który nawiązuje do stylistyki filmów z Jamesem Bondem. Mamy tu tajną grupę przestępczą, gwiazdy filmowe, kradzież stulecia, pościgi samochodowe i na łodziach motorowych.

James Bond

Na koniec wreszcie prawdziwy James Bond. Żyj i pozwól umrzeć jest wierną adaptacją książki Iana Fleminga. Komiks wydrukowano w zerowym numerze magazynu "Detektyw Komiks", który nigdy nie trafił do sprzedaży, ale wielu kolekcjonerów ma go w swoich zbiorach.

Z archiwum Jerzego Wróblewskiego - 7 - Kapitan Jasny

Scenariusz: Andrzej Białoszycki
Rysunek: Jerzy Wróblewski
Okładka: Jacek Michalski
Wydawnictwo: Ongrys
Rok wydania polskiego: 9/2015
Liczba stron: 40
Format: 295x210 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus