Parodie "Gwiezdnych Wojen" w polskich komiksach

Autor: Maciej Jasiński
8 grudnia 2015

Żarty dotyczące Gwiezdnych Wojen są obecne w polskich komiksach od bardzo dawna. Z okazji premiery Przebudzenia mocy przypominamy najciekawsze i najzabawniejsze z nich.

 

1.      Lord Wiadro i Cham Solo

Gwiezdne Wojny były jednym z najczęstszych tematów komiksów humorystycznych tworzonych przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego dla pisma "Świat Gier Komputerowych". Kilka z tych jednoplanszówek wydrukowano także w albumie Fido i Mel. Na kozetce.

 

 

2.      Agent J-23 nadaje z kosmosu

Salut Bohaterom to album stworzony przez duet Zeke i Ozga. Oprócz bohaterów znanych z gwiezdnej sagi pojawia się tu także… Hans Kloss. Dzięki niemu dowiadujemy się, kto ukrywa się pod maską Vadera, gdy Kloss woła do niego słynne "Herman! Ty świnio!". Szkoda, że zapowiadany ciąg dalszy się nie ukazał.

 

3.      Star Wars dla dorosłych

Gwiezdna Nabojka nie jest komiksem dla małych dzieci. Mamy tu przekleństwa, seks, przemoc, nagie piersi, zasłonięte biusty, a nawet świetlne miecze w kształcie penisów. Przede wszystkim jest tu jednak dużo humoru i fajnych nawiązań do filmów. Dlatego powinna być to pozycja obowiązkowa dla fanów Star Wars, oczywiście tylko tych dojrzałych.

 

4.      Lord Wajda i Wielki Introligator

Obie części serii 48 stron autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera to jedna wielka parodia popkultury. Dlatego nie mogło zabraknąć też Gwiezdnych Wojen. Co prawda to niewielki epizod, ale ukazuje powiązania gwiezdnej sagi z Polską.

 

5.      Gdy Han kochał Lando

Kuba Turkiewicz, jako fan Star Wars, doskonale czuje klimat i potrafi robić sobie niewybredne żarty z dzieła Lucasa. W Antologii Komiksu Polskiego wydanej w ramach Strefy Komiksu ukazało się tylko pięć stron z komiksu stworzonego do jego scenariusza przez Julię Górniewicz. Całość tego szalonego projektu można przeczytać tutaj.

 

6.      Kosmiczne wampiury

Tu co prawda nawiązań fabularnych nie ma zbyt wiele, ale nie ma za to wątpliwości, że sam tytuł już odnosi się do Star Wars. Żeby jeszcze bardziej podkreślić związek, na stronie tytułowej drugiego rozdziału Jan Plata-Przechlewski umieścił podtytuł The Wampiure Strikes Back.

7.      Dlaczego Vader tak sapie?

Staruorzzz: Stare Klisze to zbiór żartów rysunkowych i krótkich komiksów osadzonych w świecie Star Wars, autorstwa ponad dwudziestu autorów z różnych krajów. Wśród tych z Polski są między innymi Joanna Karpowicz, Dagmara Matuszak, Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka czy Norbert Rybarczyk. Więc jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego Vader tak sapie, albo kto jest dwa razy przystojniejszy od Hana Solo – koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. Jeśli oczywiście uda wam się zdobyć egzemplarz tego wydanego w niewielkim nakładzie albumiku. Szukajcie jednak, bo warto i niech moc będzie z Wami.

Gwiezdna nabojka - (wyd. II)

Scenariusz: Filip "FIL" Wiśniowski
Rysunek: Filip "FIL" Wiśniowski
Wydawnictwo: Bazgrolle
Rok wydania polskiego: 1/2015
Liczba stron: 78
Format: 130 x 170 mm
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: II
Cena z okładki: 19,9

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus