Majowe Polecanki Komiksowe

Autor: CD Jack
14 lipca 2008

Kolejny odcinek z cyklu Komiksowych Polecanek, w których prezentujemy zebrane opinie o najciekawszych komiksach wydanych w danym miesiącu. Tym razem na tapecie są komiksy wydane w maju. Niestety, okazuje się, że niedobory czasowe naszych korespondentów nadal są poważną przeszkodą do zebrania większej puli opini i do tego w odpowiednim terminie co skutkuje niewielkim spektrum majowych polecanek. Jakby nie było cieszymy się jednak z tych które zamieszczamy poniżej i obiecujemy częstsze upominanie się naszym współpracownikom by przekazać czytelnikom ciekawe opinie o komiksach wartych polecenia.

Przypomnę przy okazji, że ogólnym założeniem Polecanek Komiksowych, przekazanym naszym gościom, było wybranie do trzech tytułów i napisanie około pięciu zdań na temat każdego.

Bajabongo 
Essential - 11 - X-Men, cz.2 
Słynni Polscy Olimpijczycy - 5 - Jerzy Pawłowski 
Calvin i Hobbes - 11 - To magiczny świat 
Thorgal - 1 - Zdradzona czarodziejka (twarda oprawa)
Bartek Sutor - założyciel wydawnictwa Sutoris, które bardzo pozytywnie zaskoczyło polskich czytelników konsekwencją działania i atrakcyjną ofertą.

Bajabongo
Komiks nie dla każdego. Mimo to zasługuje na uwagę jako jedna z najciekawszych polskich pozycji tego roku. Staranna szata graficzna (ale to u Kultury normalka - fajnie wydany Berlin i jeszcze lepiej najnowszy Ott potwierdzają tę regułę) i przede wszystkim niepokojące rysunki Marka Turka nadają temu komiksowi głębię oraz możliwość odbioru estetycznego na wielu poziomach.

Essential X-Men #2
Tytuł wybrany głównie z sentymentu, gdyż ponad rok temu dane mi było pracować nad kilkunastoma pierwszymi planszami tego komiksu. Dla fanów "dzieci atomu" jest to z pewnością pozycja obowiązkowa, dla reszty - kolejna niegramotna "cegła". Mam jednak wrażenie, że mimo upływu blisko trzydziestu lat rysunki Johna Byrne'go nic nie straciły ze swojej świeżości.

Słynni polscy olimpijczycy. (seria)
Abstrahując od miejscami nieznośnej płycizny scenariuszy oraz czasami pospiesznych i niedbałych rysunków (a także od nachalnej publicystyki - ale ta akurat jest wkalkulowana w ideę serii), uważam, że komiksy od Agory mogą świetnie przysłużyć się propagowaniu wśród masowego odbiorcy zarówno tej gałęzi literatury, jak i samych twórców. Bo relatywnie tani, ogólnodostępny i regularnie ukazujący się komiks powinien być krwioobiegiem całej branży (tak jest np. w Stanach). Z zeszytów, które ukazały się w maju, zwróciłbym szczególną uwagę na "Jerzego Pawłowskiego" autorstwa najlepszego w tej serii Arkadiusza Klimka. Zresztą każdy zeszyt tego rysownika wart jest uwagi.

Paweł "Szaweł" Płóciennik - rysownik i scenarzysta komiksów, ostatnio również wydawca i redaktor naczelny magazinu "Hardkorporacja".

Calvin i Hobbes - 11 - To magiczny świat
Jeden z komiksów szczeniackich mych lat. Jakoś tak się złożyło, że starszeństwo zawsze dbało o moją edukację komiksową. Zamiast książek na noc dobrą były komiksy, na noce pełne fantazji. Dziecięca fantazja to cały Calvin & Hobbes (który to komiks, kojarzę nie wiem dlaczego jako: "Kelwin i Celsjusz"). Kozacka krecha, pociągnięta jakby od niechcenia. Mimika Calvina rozwala. Komiks pozytywnie zakręcony.

Thorgal - 1 - Zdradzona czarodziejka
To o takich albumach mówi się chyba "klasyk", nie? Pierwszy album o Thorgalu, to pozycja, którą trzeba mieć. Numer uno serii zawsze jest ciekawy z tego względu, że można zaobserwować jakie postępy poczynił w kreseczce autor, na ten przykład. Zielonooka, ruda czarodziejka - lubię tę okładkę bez kitu. Mistrz Rosiński w twardej oprawie. Warto! Ej, ale ja mam wydanie w twardej oprawie sprzed jakiś 10 lat! Oby tym razem cała seria została obita.blog comments powered by Disqus