Czerwcowe Polecanki Komiksowe

Autor: CD Jack
27 sierpnia 2008

Oto kolejna porcja polecanek komiksowych, tym razem odnoszących się do komiksów i magazynów komiksowych wydanych w czerwcu 2008 r.

Ziniol - 1 - (1/2008)
Eden, It's an Endless World! - 16
Thorgal - 7 - Gwiezdne dziecko (twarda oprawa) 
Radosław Bolałek - współwłaściciel wydawnictwa Hanami specjalizującego się w japońskiej mandze i książkach o tematyce fantastycznej z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dziś moje polecanki można określić mianem "dawnych wspomnień czar".

Na początek "Ziniol", czyli nie komiks, lecz czasopismo o nim. Nie jest to jedynie wskrzeszona wersja zinu, lecz jego "upgrade" do wersji profesjonalno-magazynowej. Znajdziemy tu zarówno krótkie formy komiksowe, jak i ciekawą publicystykę. Za duży plus należy również uznać wywiady z twórcami, których autorom udało się wyciągnąć ciekawe informacje od rozmówców. Natomiast za wisienkę na torcie można potraktować recenzje, pozwalające na sprawdzenie, czy aby nic nam ciekawego nie umknęło w ostatnim kwartale.

Kolejną pozycją jest Eden, który na dobre zadomowił się na naszym komiksowym ryneczku. Właściwie to tylko kolejny (szesnasty) tom, ale pisząc ten tekst, już wiem, że w Japonii osiemnasta część zakończyła tę sagę. Dlatego też, ci którzy nie sięgnęli do tej pory po Eden, ze względu na to, iż nie było widać końca, może się wreszcie skuszą. Wielowątkowa fabuła, z niespodziewanymi zwrotami akacji, naprawdę wciąga. Natomiast kreska magnetyzuje swoją szczegółowością i często spotykaną u japońskich rzemieślników dbałością o detale wszelkich pojazdów oraz urządzeń mechanicznych.

Jeśli zaś chodzi o ostatnią pozycję, to chyba nie trzeba jej nikomu polecać. Thorgal - Gwiezdne dziecko był tomem, który jako pierwszy ukazał się w nieistniejącym już wydawnictwie "Orbita". Okładka była przyjemnie gładka, nie to co w numerach wydanych przez KAW, papier chyba też jakby lepszy - od razu wołało "kup mnie". Jakiś czas później pojawił się tom Strażniczka kluczy, chyba pierwszy komiks w Polsce, który można było określić mianem "ekskluziwa" (jeszcze było Życie Jezusa Chrystusa - colected) - twarda okładka i dobrej jakości papier. Teraz natomiast mamy ekskluzywne wydanie, tego pierwszego chronologicznie Thorgala, którego kolory są jeszcze intensywniejsze.blog comments powered by Disqus