Lipcowe Polecanki Komiksowe

Autor: CD Jack
16 września 2008

W ramach nadrabiania straconego czasu i zaginionych materiałów udało się dotrzeć do września, który powinien być mniej absorbującym miesiącem niż poprzednie dzieki czemu liczymy na większe zbiory polecanek komiksowych.

Y: Ostatni z mężczyzn - 1 - Zaraza 
Obrazy Grozy - 10 - Sandman: Senni łowcy 
Obrazy Grozy - 10 - Sandman: Senni łowcy 
Samotny Wilk i Szczenię - 7 - Chmury i smok, wiatr i tygrys 
Na początek zaległych lipcowych Polecanek Komiksowych zamieszczamy kilka słów od Jakuba "Tialla" Sytego - redaktora naczelnego Magazynu Milośników Komiksu "KZ", który znajdziecie pod adresem www.kazet.bial.pl.

Niby lipiec należy do tak zwanego wydawniczego "sezonu ogórkowego", lecz wybrać trzy najlepsze wydane w tym miesiącu pozycje wcale nie było tak łatwo. Nie mniej, szczególnie poleciłbym poniższe:

Y: Ostatni z mężczyzn - 1 - Zaraza
Niedługo po tym, jak Brian K. Vaughan zakończył jeden ze swoich autorskich seriali komiksowych, trafia on na polski rynek. Można by rzec: "Wreszcie!", bo trwająca pięć lat podróż głównego bohatera po świecie, w którym z niewyjaśnionych powodów zginęli nagle męscy przedstawiciele wszystkich gatunków na całej planecie, oprócz niego samego i jego małpki, to kawał dobrej literatury. Autor nie tylko świetnie nakreślił post-apokaliptyczną sfeminizowaną rzeczywistość, lecz również ukazał na jej tle niebanalne postacie, wszystko to okraszając wyjątkowo trafnym humorem. Myślę, że kto już na samym początku serii da się porwać wyobraźni amerykańskiego twórcy, ten z niecierpliwieniem czekać będzie każdego kolejnego tomu, aż ostatniego rozdziału.

Sandman: Senni łowcy
Wydane oryginalnie z okazji dziesięciolecia serii "Sandman", bogato ilustrowane opowiadanie Neila Gaimana właściwie niespecjalnie mieści się w kryterium egmontowskich "Obrazów Grozy", nie mniej to historia warta zarówno przeczytania, jak również obejrzenia. Możliwość połączenia rzeczywistości Śnienia w jego wydaniu z dawnymi legendami japońskimi poszerzyła w pewnym stopniu horyzonty twórcze brytyjskiego autora, natomiast obrazy Yoshitaki Amano nadały całości odpowiedniego smaku. Warto zaznaczyć, że ta opowieść o nieznającej granic miłości i potrafiącym zadziwić poświęceniu aktualnie jest w fazie przenoszenia na medium komiksu.

Samotny Wilk i Szczenię - 7 - Chmury i smok, wiatr i tygrys
Jak dobrze, że stojące gdzieś nad przepaścią niebytu wydawnictwo Mandragora potrafi jeszcze zaspokoić czytelniczy głód klasycznych historii rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. W siódmej odsłonie przygód Kozure Okamiego większy nacisk położony zostaje na jego małego synka. A jako protagonista Daigoro spisuje się nad wyraz dobrze, radząc sobie z przeciwnościami losu wcale nie gorzej od potężnego samuraja. Realizm tej mangi chwilami potrafi przyprawić o ciarki na plecach, tym bardziej w sytuacjach, gdy na planszach dominuje nieopisana brutalność.blog comments powered by Disqus