Top 10 spektakularnych śmierci

Autor: Mirosław Skrzydło
16 grudnia 2009

Przeglądając setki wydanych w naszym kraju komiksów, pozwoliłem sobie ułożyć listę dziesięciu najbardziej tragicznych śmierci. W zestawieniu tym zabraknie kilku najważniejszych śmierci z uniwersum Marvela (m.in. Bena Parkera i Gwen Stacy wprost ze Spidermana, Elektry, Kapitana Marvela, czy ostatnich, które wstrząsnęły całym komiksowym Światem, m.in.: Kapitana Ameryki) oraz DC Comics (między innymi nieszczęsny, drugi Robin Jason Todd). Powód jest oczywisty. Komiksy te nigdy nie zostały przetłumaczone i wydane w Polsce.

Oto moja lista:

10. Ciocia May (Spider-Man 2/98)

Wielu może dziwić pojawienie się na liście, pełniącej patriarchalną funkcję w życiu dojrzewającego Petera, dobrodusznej May Parker. W końcu od samego początku serii The Amazing Spider-Man (1963) była wiekową staruszką.

Życie nigdy jej nie rozpieszczało. Najpierw musiała poradzić sobie ze śmiercią rodziców Petera, a następnie z zabitym przez bandytę, ukochanym mężem Benem. Ciocia May służyła przyrodniemu synowi dobrą radą, dodawała mu otuchy w chwilach zwątpienia. Dopiero na łożu śmierci, przyznała się do skrywanej od lat tajemnicy, tzn. poznania super tożsamości męża Mary Jane. Umarła przy jego boku, podczas sagi o klonach (oryginalne The Amazing Spider-Man #400 1995).

9. Jean Grey jako Dark Phoenix (X-Men 1/93)

Jean Grey, niczym programy niektórych partii politycznych, ciągle się zmienia. Na początku swej super bohaterskiej kariery przyjęła imię Marvel Girl. Marvel Girl podczas katastrofy lotniczej uratowała swoich przyjaciół, sama poświęcając swe życie. Okazało się, że Jean przeżyła. Jej niestabilny umysł stworzył potężną istotę o wielkiej mocy - Phoenixa (Feniksa). W tym samym czasie zakochała się w innym, pilnym studencie profesora Xaviera, czyli Scotcie Summersie alias Cyclops. Mentalne manipulacje Masterminda, spowodowały szaleństwo Jean i jej przemianę w Dark Phoenix. W wyniku złowieszczych knowań Mrocznego Feniksa, powstał idealny klon Jean w postaci Madelyne Pryor. Jean zdołała uwolnić się spod mocy Feniksa i pokonała Dark Phoenix. Niestety szczęście ukochanej Cyklopa, nie trwało długo. Mroczny Feniks powrócił i pochłonął gwiazdę D'Bari, co spowodowało śmierć miliardów mieszkańców tego świata. Jean wraz z innymi X-menami została przetransportowana na pokład imperialnego pancernika Shi'ar. Jej władczyni Lilandra, nakazała natychmiastowe zniszczenie Phoenixa. Drużyna profesora Xaviera, stanęła do zaciekłego pojedynku z wojownikami Lilandry w celu ratowania Jean. Ostatecznie, gdy Mroczny Feniks ponownie dał o sobie znać, Jean zwróciła moc przeciw sobie, doprowadzając do drugiej śmierci (polskie wydanie X-men 1/93). Oczywiście jej powrót był bardziej, niż pewny.

8. Tjall Porywczy (Thorgal tom 12 - Miasto Zaginionego Boga)

Tjall, który choć pojawił się zaledwie w czterech albumach, przygodowo-fantastycznej serii Grzegorza Rosińskiego oraz Jeana Van Hamme'a, zasłużył na miejsce na tej liście z powodu swego młodzieńczego temperamentu.

Poznajemy go w 9 tomie serii (Łucznicy), w którym wraz ze swym wujem Argunem Drewnianą Nogą oraz Thorgalem, uczestniczy w niebezpiecznym turnieju mającym wyłonić najlepszych łuczników. W tym też albumie poznaje nikczemną Kriss de Valnor - miłość swego życia. Tjall jest gotowy zrobić dla Kriss wiele, nawet zdradzić swoich przyjaciół, co nieumyślnie czyni w tomie 11 (Oczy Tanatloca). Oszukany przez Kriss, ratuje życie kosmicznego wikinga, chwilę potem umierając w jego objęciach od wbitego w brzuch sztyletu jednego z kapłanów Ogotaja.

7. Superman (Superman 8/95)

W ostatnim dziesięcioleciu dwudziestego wieku nie było bardziej spektakularnego i wstrząsającego całą brać komikso-maniaków pojedynku tytanów, zakończonego śmiercią legendy rysunkowych opowieści (stworzonego już w 1939 roku Supermana). Owymi tytanami byli, rzecz jasna Człowiek ze Stali oraz kosmiczne monstrum o jakże wymownym imieniu Doomsday (Dzień Zagłady). Zabójczy pojedynek, którego finał rozegrał się na ulicach Metropolis, doprowadził do śmierci obu super wojowników. Kulminacją tego zdarzenia był wzruszający pogrzeb postaci stworzonej przez Joe'go Shustera i Jerry'ego Siegela, który zgromadził niemal wszystkich herosów uniwersum DC Comics (polskie wydanie The Adventures of Superman #58 9/95).

Tak niska pozycja Supermana wynika z jednego, znaczącego faktu. Ostatni Syn Kryptonu powrócił do żywych, podczas następnego cross-over Rządy Supermanów (polskie wydanie Adventures of Superman #67 6/96).

6. Pułkownik Tony Crespi (Mega Komiks 7/99 Obcy - Labirynt)

Pułkownik Tony Crespi to jeden z trzech głównych bohaterów mrocznej opowieści z uniwersum Obcego, stworzonej przez Jima Woodringa (wyśmienity scenariusz) oraz Kiliana Plunketta (przerażające ilustracje). Wprawdzie pierwsze skrzypce w tym pełnokrwistym horrorze, odgrywa demoniczny naukowiec, przywodzący na myśl nazistowskich uczonych, prowadzących szatańskie eksperymenty na więźniach - doktor Paul Church. Sam Crespi jest równie niejednoznaczną postacią jak białowłosy Church. Z jednej strony dostrzega niebezpieczeństwo związane z badaniami naukowca i stara się odkryć prawdziwą przyczynę śmierci niektórych pracowników stacji. Z drugiej natomiast, z każdą kolejną stroną, zaczyna mu ufać i wierzyć jego odkryciom.

Ostatecznie pułkownik nieświadomie daje się wciągnąć w manipulacje szalonego doktora o iście makiawelicznych zapędach. Sytuacja ta sprowadza na niego wielkie nieszczęście. Ścigając podwójną agentkę Sharon McGuinness, trafia wprost w paszczę Obcego. Ciężko zraniony i poparzony kwasem przez tą upiorną maszkarę, umiera w męczarniach. Sharon spełnia jego prośbę i skręca mu kark, wyzwalając go z cierpienia. W ostatnim kadrze widzimy jego ciało spoczywające w tajnym laboratorium Churcha i połączone z fragmentami Obcego. Tak bowiem kończą wszyscy wspólnicy szatańskiego badacza natury tych kreatur.

5. Adam Grant (Superman 12/96)

Czy jest coś bardziej niesprawiedliwego niż śmierć niewinnego dziecka? Czy istnieje coś straszniejszego dla rodzica niż niespodziewany i stanowczo za szybki pogrzeb ukochanej latorośli? Adam to syn Cat Grant, ambitnej dziennikarki pracującej wraz z Clarkiem Kentem i Lois Lane w Daily Planet. To odważny młodzian, którego idolem jest sam Superman. Właśnie wspomniana odwaga sprowadziła na niego wielkie nieszczęście. W przejmującej noweli Zabawki syn Cat zostaje uprowadzony przez szalonego Toymana (Zabawkarza), a gdy pragnie uratować pozostałe dzieciaki, zostaje zabity przez tego niepoczytalnego psychopatę. Można się zastanowić czy Adam postąpiłby tak samo gdyby nie był tak bardzo zapatrzony w Supermana i jego wyczyny? Faktem jest natomiast, że jego śmierć była wielkim wstrząsem, nie tylko dla Cat i Clarka, ale także dla wielbicieli przygód Supermana, a nr 73 można uznać za najbardziej dramatyczny w całej serii wydawanej w naszym kraju przez nieodżałowane wydawnictwo TM-Semic.

4. Harry Osborn (Spider-Man 10/95)

Harry to najlepszy przyjaciel nastoletniego Petera Parkera, który z czasem staje się także jednym z jego najzacieklejszych wrogów. Wszystko za sprawą despotycznego ojca i serum, zmieniającego przyjaciela Petera (podobnie jak jego rodziciela) w niezrównoważonego psychicznie przebierańca - Zielonego Goblina. Ojciec Harry'ego - ekscentryczny wynalazca i biznesman Norman Osborn wyrządził Spidermanowi ogromną krzywdę. Uprowadził, a następnie zamordował ukochaną Petera Gwen Stacy, co jego samego kosztowało życie. Harry postanowił dokonać srogiej vendetty na dawnym przyjacielu. Ostateczna rozgrywka między traktującymi się jak bracia postaciami Marvela to wciągająca psychologiczna gierka w kotka i myszkę, w której Harry stara się wykorzystać wszystkie słabe punkty Petera (głównie miłość do Mary Jean). Oddanie przyjacielowi w końcu wygrywa nad przyrzeczeniem złożonym ojcu. Harry ratuje nieprzytomnego Petera z wybuchającego budynku. Sam umiera z powodu zbyt dużej dawki formuły ojca. Na koniec mówi - Jesteś moim najlepszym przyjacielem, jednając się w ten sposób z ukochanym bratem.

3. Rorschach (Strażnicy 2003)

Ostatni Sprawiedliwy w mieście bezprawia, który brutalnie odsłania prawdę ukrytą za fałszem, obłudą i tyranią. Uważny moralizator, bezbłędny detektyw, konserwatysta i nie przebierający w środkach, pełen agresji i niepohamowanej rządzy anty-bohater w uznanych za najlepszą opowieść rysunkową, Strażnikach Alana Moore'a. Jedna z najbardziej wyrazistych postaci tego kultowego komiksu zdefiniowanego jako surowe rozliczenie się z erą nieskazitelnych super bohaterów w stylu Supermana.

Świat stoi na krawędzi(...). Pode mną to okropne miasto. Wrzeszczy jak rzeźnia pełna niedorozwiniętych dzieci. Nowy Jork. To tylko część trafnych komentarzy do liberalnych Stanów Zjednoczonych lat 80, które w swym dzienniku skrupulatnie zapisywał Rorschach.

W rozdziale szóstym (Otchłań spogląda na ciebie) wraz z psychologiem policyjnym staramy się poznać profil psychologiczny tego anty-herosa. Osobowość Rorschacha i jego ludzkiej postaci Waltera Kovacsa jest niczym labirynt - pełna ślepych uliczek i zawiłych dróg.

Paranoja Rorschacha związana ze spiskiem mającym na celu eliminację wszystkich bohaterów w maskach z kolejnymi stronnicami Strażników staje się coraz bardziej realna.

Konserwatyzm i głęboka moralność tej postaci doprowadzają do jego śmierci z rąk Doktora Manhattana, który zabija Rorschacha, ratując w ten sposób utopię stworzoną przez kontrowersyjnego reformatora Ozymandiasza. Walter ginie w taki sam sposób w jaki żył - w samotności, w zupełnym niezrozumieniu i pominięciu przez tych, którzy go znali. I to właśnie jest najbardziej tragiczne w tej skomplikowanej postaci.

2. Marv (Sin City - Trudne pożegnania 2002)

W przeciwieństwie do innych postaci występujących w tym zestawieniu, Marv nie jest typem kryształowego bohatera (jak Superman), czy ratującym Świat z opresji rewolucjonistą (patrz V). To współczesny barbarzyńca, który pragnie tylko jednego - wymierzyć srogą zemstę na złoczyńcach odpowiedzialnych za śmierć zjawiskowo pięknej prostytutki Goldie. Marv nie zamierza nikomu odpuścić, nawet wpływowemu kardynałowi Roarkowi. To bezbłędna maszyna do zabijania, która postępuje na przekór prawu istniejącemu w Mieście Grzechów. Finalnie, po rozprawieniu się z dziesiątkami zbirów, kończy swe życie na krześle elektrycznym, łącząc się ze swą zabitą kochanką. Marv to niekwestionowany bohater romantyczny w brutalnej metropolii stworzonej przez Franka Millera. Tyleż bezwzględny i brutalny, co czuły i troskliwy.

1. V (V jak Vendetta 2003)

Cool Kids of Death w jednej ze swych piosenek śpiewają - Hej, panie dygnitarzu! (...) Mamy butelki z benzyną i kamienie, wymierzone w Ciebie. Jakże to hasło pasuje do anarchistycznego bojownika ukrywającego się za maską Guya Fawkesa oraz czarnymi szatami i nazywającego siebie V. V jest przede wszystkim kuźnią ideologicznych mądrości, choć w naszej rzeczywistości (podobnie jak w alternatywnym Londynie, stworzonym przez Alana Moore'a) pewnie uznany był by za terrorystę, burzyciela porządku. To typ bezpardonowego radykalisty, który oprócz heroicznych zagrań dokonał wątpliwie moralnego czynu. Uprowadził ukochaną Evey i umieścił ją w więzieniu, poddając fizycznym i psychicznym torturom. W ten bezpośredni sposób uwolnił jej ubezwłasnowolnione przez totalitarny system ciało i duszę. V, chociaż uważał się za ideę (a one są niezniszczalne), ginie zastrzelony przez komisarza Fincha. Evey urządza mu upragniony pogrzeb wikinga. Wsadza jego martwe ciało do pociągu wypełnionego liliami i nitrogliceryną, co ostatecznie doprowadza do kresu tyranii.

 

PS. Umyślnie pominąłem wybitnego łowcę Kravena Myśliwego ze Spider-Mana ponieważ uważam, że samobójcy nie zasługują na miejsce na tej liście. Drugą z postaci, której ostatecznie postanowiłem nie umieścić jest Władca Snów Sandman z wybitnej serii Neila Gaimana. Zdecydowanie wołałem skupić się na opisie ludzi, a nie nieskończonej istoty o boskiej mocy, jak definiuje Sandmana angielski pisarz.

A jaka jest Wasza opinia na temat powyższej listy? Czekam na odpowiedzi na forum...blog comments powered by Disqus