Znani aktorzy w polskich komiksach. Cz. 7

Autor: Maciej Jasiński
27 sierpnia 2017

Na przestrzeni dziesięcioleci w tworzonych w Polsce komiksach pojawiali się zarówno rodzimi aktorzy, jak i wielkie hollywoodzkie gwiazdy. Przedstawiamy siódmą część cyklu przybliżającego ten temat.

1. Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, grający Hansa Klossa oraz Hermanna Brunnera w serialu Stawka większa niż życie, pojawili się w grupie świętujących niemieckich żołnierzy w komiksie Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy, narysowanym przez Jacka Michalskiego.


2. Michalski jest także autorem komiksowego wizerunku Poli Negri, czyli Barbary Apolonii Chałupiec – aktorki, która w okresie międzywojennym odniosła wielki światowy sukces. W komiksie Negri pojawiła się dwukrotnie. Raz na łamach wydawanej w Bydgoszczy "Gazety Pomorskiej", a po raz drugi w publikacji zatytułowanej Buszujący w Bydgoszczy, jej wizerunek znalazł się również na okładce.

3. W zeszycie Buszujący w Bydgoszczy pojawił się także inny aktor, pisarz, poeta, satyryk czyli Jeremi Przybora, najbardziej znany z Kabaretu Starszych Panów. Krótki komiks narysowany przez Szymona Kaźmierczaka opowiada o powojennych losach Przybory, gdy pracował w bydgoskim oddziale Polskiego Radia.

4. Elvis Presley co prawda jest legendą rock’n’rolla, ale ma też spory dorobek filmowy - zagrał w ponad trzydziestu filmach. Jerzy Wróblewski nadał rysy Elvisa komiksowemu Tezeuszowi z albumu Legendy Wyspy Labiryntu. Autorem tego zestawienia jest Marcin Brański.

5. Jenette Goldstein wielkiej kariery aktorskiej nie zrobiła, ale jedna jej rola niewątpliwie przeszła do historii kina. W 1986 roku zagrała w filmie Obcy – decydujące starcie postać szeregowca J. Vasquez. A bohaterka ta pojawiła się w komiksie 48 stron autorstwa Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego

Poprzednie części cyklu:blog comments powered by Disqus