Alfonso Azpiri

Autor: Michał Siromski

zdjęcie

Alfonso Mejia Azpiri - Hiszpan urodzony w 1947 roku w Madrycie - uznawany jest za jednego z największych europejskich mistrzów komiksu erotycznego. Nasycone elementami grozy i fantastyki prace zyskały uznanie przede wszystkim ze względu na piękną stronę wizualną; charakterystyczny sposób kładzenia barw sprawia, iż komiksy Azpiriego rozpoznawalne są już na pierwszy rzut oka.
Pierwsze albumy (m.in. Terror, Blu, Il Vampiro czy I Notturni) publikował w rodzinnej Hiszpanii i we Włoszech. Najpopularniejszą z wymyślonych wówczas postaci był Chang, azjatycki mistrz sztuk walki, który pojawiał się w kilku francuskich magazynach.
Uznanie szerszej publiczności zyskał tworząc pełne humoru komiksy dla erotycznego magazynu "Penthouse". Jednak prawdziwą gwiazdą uczyniła Azpiriego współpraca ze słynnym amerykańskim magazynem, "Heavy Metal". Albumy i nowele Hiszpana od wielu lat stanowią jeden z atrakcyjniejszych punktów czasopisma. Najpopularniejszym dziełem Azpiriego z tego okresu jest seria albumów z przygodami ponętnej astronautki Lorny. Krytykowana za scenariuszowe mielizny i niedostatki, zyskała uznanie ze względu na atrakcyjną szatę graficzną, pełne rozmachu i dynamizmu kadry, a przede wszystkim ciekawe, akwarelowe barwy. Nieco mniej znanym, choć bardziej udanym artystycznie projektem jest Wet Dreams - dwualbumowa kolekcja fantastyczno - erotycznych nowel opowiadających o losach pięknej tancerki o imieniu Enea.
Poza publikacją komiksów i rozchwytywanych natychmiast artbooków Azpiri projektuje kostiumy i pojazdy kosmiczne, wykorzystywane w filmach i książkach przez innych autorów. Jest również twórcą niezliczonej ilości okładek do książek s-f a także projektantem grafiki do kilku gier komputerowych.


Komiksy:blog comments powered by Disqus