Anna Sommer

Autor: Wojciech Birek

zdjęcie

Urodziła się w 1968 roku w szwajcarskim mieście Aarau. Jako autorka komiksów Anna Sommer zadebiutowała w 1996 roku albumem Damskie dramaty (Damen Dramen, wyd. Arrache Coeur), który wyróżniono nagrodą dla najlepszego komiksu humorystycznego na Festiwalu Komiksu w szwajcarskim Sierre w tym samym roku. Wkrótce potem nakładem L’Association ukazała się francuska edycja tego komiksu pt. Remue Ménage. Od tej pory Sommer nie tylko wydaje kolejne albumy komiksowe, ale też współpracuje jako ilustratorka i autorka pasków komiksowych z czasopismami takimi, jak feministyczny magazyn Annabelle, humorystyczny L'imbécile de Paris, czy komiksowy Strapazin.

Obecnie mieszka i tworzy w Zurychu, którego atmosfera i historia są jej bardzo bliskie. Wyrazem jej zaangażowania w życie miasta był udział w projekcie związanym z obchodami 650-lecia Zurychu - Anna Sommer stworzyła ilustracje do książki Fadegrad. 13 denkwürdige Geschichten von Frauen aus Zürich, poświęconej postaciom kobiet, które zapisały się w historii miasta i kantonu.

Nigdy nie planowała, że zostanie rysowniczką komiksów. Podczas studiów graficznych w Zurychu zdała sobie jednak sprawę, że chce używać swoich umiejętności, aby opowiadać własne, oryginalne historie. Historie o kobietach, o tym, co myślą, co czują, co im się codziennie przydarza. Sommer jest prawdziwą poetką codzienności, z której wydobywa niezwykłość, szaleństwo, wdzięk. Z niej czerpie siłę i inspirację. Ale jej opowieści bywają też niepokojące, podszyte przewrotnym humorem, erotyką, przemocą. Styl tych historii oscyluje między groteską, czarnym humorem a tragifarsą.

Sommer posługuje się w komiksach oryginalnym sposobem narracji: obywa się niemal całkowicie bez słów a kadry nie są oddzielone sztywnymi liniami, kolejne wydarzenia przesuwają się przed naszymi oczami płynnie i swobodnie, bez narzuconych ram. Rozwinęła także własne techniki artystyczne: oprócz klasycznych rysunków tuszem tworzy metodą kolażu wycinanki z kolorowych papierów.

Bibliografia:

  • Damen Dramen (wyd. Arrache Coeur) Zurich 1996 (nagroda dla najlepszego komiksu humorystycznego na Festiwalu Komiksu w Sierre w 1996 r.);
  • Remue Ménage (L'Association) Paryż 1996 (krótkie, rysowane ołówkiem komiksy bez tekstu);
  • Honig Mond (Arrache Coeur) Zurich 1998 (komiksowy horror, zrealizowany techniką wycinanki);
  • Amourettes (Buchet/Chastel) Paryż 2002 (zbiór rysunków z elementami autobiograficznymi);
  • Baies des Bois (UDA) Paryż 2002;
  • Eugen und der böse Wicht (Edition Moderne) Zurich 2003 (ilustrowana książka dla dzieci, poświęcona leczeniu raka mózgu);

Uczestniczka indywidualnych i zbiorowych wystaw w Europie i Afryce:
w Bazylei, Bernie, Lozannie, Lucernie, Genewie, Zurichu, Berlinie, Dusseldorfie, Frankfurcie, Angouleme, Bastii, Lyonie, Nîmes, Paryżu, Atenach, Helsinkach, Neapolu, Rzymie, Turynie, Johannesburgu i Maputo.

Amourettes

 

plansza1

 

plansza2

 


Komiksy:blog comments powered by Disqus