Art Spiegelman

Ur.: 15 lutego 1948 , Sztokholm / Szwecja
zdjęcie

Od czasu kiedy w 1992 r. Art Spiegelman dostał nagrodę Pulitzera za Mausa, swoją mistrzowską opowieść komiksową o Holokauście, czytelnikom komiksów "dla dorosłych" zaiskrzyły się oczy. W Mausie przez sportretowanie Żydów jako myszy, Polaków jako świnie, a nazistów jako koty, Spiegelman stworzył niezwykły i kontrowersyjny kontekst dla swojej wstrząsającej opowieści. Jego komiksy znane są ze swej surowej, minimalistycznej formy i prowokacyjnej treści. W swoim odczycie pt. "Comix 101" Spiegelman daje swojej publiczności możliwość chronologicznego prześledzenia ewolucji komiksu przez wszystkie jego okresy, wyjaśniając jaką wartość posiada to medium współcześnie i dlaczego nie powinno być ignorowane. Wierzy, że w naszej politerackiej kulturze komiks powinien się rozwinąć, ponieważ "komiks odzwierciedla sposób działania ludzkiego umysłu. Ludzie myślą w ikonograficznych obrazach, a nie hologramach, i w strzępach języka a nie paragrafach czy akapitach."

Art Spiegelman urodził się w 1948 r. w Sztokholmie, w Szwecji. Wychował się w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. W latach 1979 do 1986 uczył historii i estetyki komiksu w School of Visual Arts. Jest współzałożycielem i wydawcą "Raw", magazynu prezentującego prace komiksowej awangardy. Jego rysunki były publikowane w wielu czasopismach, takich jak "The New Yorker", którego jest współredaktorem, i wystawiane w wielu galeriach w kraju i za granicą.

W 1992 r. za Maus I i Maus II został uhonorowany Nagrodą Pulitzera. Opublikował także książkę dla dzieci pt. Open Me... I'm A Dog i ilustracje do książki Josepha Moncure Marcha z 1928 r. pt. The Wild Party. Aktualnie pracuje wspólnie z kompozytorem Philipem Johnstonem nad scenografią do opery Drawn to Death: A Three Panel Opera.

Wydał antologię dla dzieci pt. Little Lit. Do innych przyznanych mu zaszczytów należą min.: Guggenheim Fellowship i nominacja do National Book Critics Circle Award. Obecnie Spiegelman mieszka w Nowym Jorku.


Komiksy:blog comments powered by Disqus