Chris Claremont

Ur.: 25 listopada 1950 , Londyn / Anglia
zdjęcie

Chris Claremont rozpoczął swoją przygodę z komiksem na początku lat 70. XX wieku. Zaczął od scenariusza do krótkiej opowiastki o Hulku, by później zająć się pisaniem tekstów krytycznych i redakcją komiksów grozy (Dracula Lives, Tales of the Zombie, Vampire Tales, Haunt of Horror, Monsters Unleashed!). Z czasem pisał coraz dłuższe scenariusze do miesięczników (seria Wars Hell), aż w końcu na stałe zaczął tworzyć teksty do kilku cyklów: Iron Fist, Ms. Marvel, John Carter, Warlord of Mars, Captain Britain oraz Uncanny X-Men. Tym ostatnim Claremont zajmował się dłuższy czas - od 1975 do 1991 roku był praktycznie jedynym scenarzystą tego tytułu. Dzięki jego pomysłom seria, będącego na krawędzi bankructwa wydawnictwa, stała się jedną z najpopularniejszych w Ameryce. Claremont stał się specjalistą do tworzenia nowych cykli z mutantami w rolach głównych - Excalibur, New Mutants, Wolverine (zarówno miniseria z 1982 roku, jak i regularny miesięcznik, debiutujący w r. 1988), X-Men (druga, regularna seria z X-Men w tytule) oraz kilka krótszych projektów (m.in. Kitty Pryde and Wolverine, X-Men and the Micronauts). Po odejściu z Marvela, Claremont pisał dla wielu innych przodujących amerykańskich wydawnictw - dla DC Comics stworzył serię Sovereign Seven oraz historię z cyklu Elesworlds Superman/Wonder Woman: Whom Gods Destroy, dla Dark Horse Comics Alien/Predator: The Deadliest of Species. a dla Image Comics - kilka epizodów Wild C.A.T.S. i Cyberforce. Na koncie ma również powieść graficzną ze świata "Star Treka" - Star Trek: Debt of Honor. W 1997 roku powrócił do rodzimej stajni miniserią Heroes Return (wyd. polskie: "Mega Komiks" 3/99), by później, między innymi, kontynuować przygody Fantastic Four oraz przejąć pisanie X-Men. Wydarzenia z tej ostatniej serii doprowadziły do powstania trzeciego już miesięcznika z bohaterami, którzy rozsławili nazwisko Claremonta - w X-Treme X-Men czytelnicy mają okazję śledzić dalsze losy Storm, Bishopa, Rogue, Gambita, Jean Grey i oczywiście Logana.
Na jego koncie jest też komiks fantasy Black Dragon oraz jego literacka kontynuacja stworzona razem z żoną, Beth Fleisher - Dragon Moon. Przy współpracy z Georgem Lucasem (wymienianym jako autor pomysłu) powstały Shadow Moon, Shadow Dawn, Shadow Star i Shadow Sun - książki rozgrywające się w świecie filmu fantasy Willow. Napisał także powieść science fiction Firstflight oraz jej dwie kontynuacje: Grounded i Sundowner.
Autor żyje w Brooklynie, razem ze swoją żoną i kotami. Obecnie, prócz kontynuacji X-Treme X-Men, pracuje nad miniserią z przygodami Kitty Pryde (Mekanix), miniserią JLA: Scary Monsters (dla DC Comics) oraz nową serią przygód grupy Gen13 (dla WildStorm Productions). Na podstawie jego komiksu X-Men: God Loves, Man Kills oparto scenariusz do drugiej części kinowej wersji przygód X-Men.

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawnictwa Egmont


Filmy:blog comments powered by Disqus