Dave McKean

Autor: Piotr Witkowski
Ur.: 29 grudnia 1963 , Taplow / Berkshire / Anglia
zdjęcie

Dave McKean w latach 1982 - 1986 studiował w Berkshire College of Art and Design. Już na studiach zaczął pracować jako ilustrator.

W 1986 roku McKean poznał pisarza Neila Gaimana, co zaowocowało ich wieloletnią bliską współpracą. Rozpoczęła się ona od komiksu Violent Cases (1987) z rysunkami autorstwa McKeana. Kolejne komiksy, które McKean stworzył z Gaimanem, to Black Orchid (1988), Signal to Noise (1989) oraz Mr Punch (1994). McKean był również autorem niezwykłych okładek dla komiksowej serii Gaimana Sandman - zebranych zresztą później w albumie Dust Covers. McKean ilustrował także trzy książki Gaimana przeznaczone dla dzieci: The day I swapped my father for two goldfish, Koralina i Wolves in the wall.

Komiksowa twórczość McKeana nie ogranicza się jednak jedynie do współpracy z Gaimanem. McKean ilustrował chociażby komiks Arkham Asylum wg scenariusza Granta Morrisona, tworzył również okładki do takich serii jak Hellblazer, czy Swamp Thing. W latach 1990 - 1996 McKean opublikował zaś dziesięcioczęściową serię Cages, w całości napisaną i narysowaną przez siebie. Komiks ten został nagrodzony w 1992 nagrodą Harveya.

02McKean rozszerzył także swoją działalność na inne dziedziny sztuki - takie jak ilustracja, film, czy reklama. Tworzył okładki dla książek takich autorów, jak Stephen King i Jonathan Carroll. Zaprojektował ponad 150 okładek do albumów muzycznych (m.in. dla Tori Amos, Machine Head, Dream Theater, Fear Factory, Kreator, Paradise Lost oraz Alice'a Coopera).

Regularnie współpracuje z takimi magazynami, jak "New Yorker", "Penthouse", czy "Playboy". Uczestniczył w kampaniach reklamowych m.in. Nike, Kodaka oraz Sony Playstation. Pracował przy tworzeniu takich filmów jak Alien 4 oraz Blade, wyreżyserował również czołówkę dla serialu TV Neila Gaimana Neverwhere (który później został przez Gaimana przetworzony na książkę Nigdziebądź). Jest także autorem szeregu krótkich filmów, jak N(eon), The week before, Lowcraft czy Izzy.

Pewną niespodzianką może być, iż Dave McKean tworzy również na polu muzyki. Zarządza wytwórnią Feral Records, a w 1996 napisał ścieżkę dźwiękową dla radiowej adaptacji Signal to Noise, którą również później wykonał (wspólnie z saksofonistą Iainem Bellamy).

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Davem, przeprowadzonego przez naszą redakcję w marcu 2004 roku, w trakcie pobytu artysty w Polsce.

>>> Zerknij również do Gildii Literatury >>>
>>> Zerknij również do Gildii Filmu >>>


Filmy:

Bibliografia:blog comments powered by Disqus