Denis Bajram

Autor: Michał Błażejczyk
Ur.: 1 lutego 1970 , Francja
zdjęcie

Denis Bajram urodził się w lutym 1970 r. w regionie paryskim. Mieszkał tam przez pierwsze 10 lat życia, po czym wyprowadził się do Normandii, by powrócić do stolicy na studia scenografii w Arts Déco. Już w wieku 8 lat rysował komiksy - przygody Goldoraka. W roku 1987 dołączył do ekipy fanzinu "Scarce", a nieco później - "Goinfre", którego był redaktorem naczelnym przez rok, co zakończyło się otrzymaniem przez ten fanzin nagrody w Angouleme w 1994 r.
Wkrótce później poznał Thierry'ego Cailleteau i Guy Delcourt'a. Pierwszy z nich stał się jego współpracownikiem przy projekcie Cryozone (dwutomowa historia o wampirach), drugi - wydawcą. Po pierwszym tomie przeniósł się do Angouleme i tam dołączył do atelier Sanzot. W roku 1998 w nowopowstałym "Lanfeust mag" rozpoczął serię Universal War One, jako zarówno rysownik, jak i scenarzysta. Przeniósł się do Paryża, gdzie z Mathieu Lauffray'em, Alexem Alice'em i wydawnictwem Freon założył atelier Central Park. Owocem tej pracy jest komiks les Mémoires mortes z rysunkami Lionela Chouina w wydawnictwie Humanoides Associes.
Aktualnie Denis Bajram mieszka w Brukseli, gdzie pracuje ze swoją żoną Valérie Mangin nad dokończeniem cyklu Universal War One, przewidzianego na 6 tomów.
Denis Bajram przyznaje się do wpływów takich twórców jak Mignola, Byrne, Giraud, Vatine, Mazzuchelli i Uderzo. Poza światem komiksu do jego ulubionych dzieł należą Obywatel Kane, Poszukiwacze zaginionej arki, Tako rzecze Zaratustra i Biblia.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus