Emilio Utrera

Autor: materiały prasowe

Emilio Utrera (1983) jest samoukiem, który od dziecka wiedział, że chce malować, rysować, kreślić znaki. W 2012 rozpoczął rysowanie serii komiksów Barras, która w następnym roku, w Argentynie przyniosła mu uznanie w środowisku rysowników.

Utrera wywodzi się, jak wielu mistrzów amerykańskiego rysunku, z undergroundu, z murali, tatuaży i zinów. Wychował się na Cazadorze Jorge Lucasa i grafikach wydanego już w Polsce Salvadora Sanza. Pierwsze uznanie krytyki przyniosły mu publikacje w szanowanym na całym kontynencie południowoamerykańskim periodyku "Fierro".

Po wydaniu serii komiksów Barras (2013-2014) plastyk odszedł od tematyki kibicowskiej publikując najpierw zaangażowany społecznie komiks o argentyńskich robotnikach La Toma, a potem spełniając swoje marzenie w historii o superbohaterach, powołał do życia Patriots. Acz nie byłby sobą, gdyby historia nie była zupełnie inną bajką niż te, którymi karmią nas Marvel i DC Comics. Bo co jeśli superbohaterowie zwykle wspierający władze w walce z przestępcami służą władzy złej...?

Niezależnie od tego gdzie publikuje, kto jest odbiorcą jego opowieści, zawsze czytelnicy mówią jedno: ta kreska zapada w pamięć, a grafiki mają dynamikę rodem z filmów akcji.

I niech graffiti, tatuaże, superbohaterowie, ultrasi, kibicowskie zadymy i język ulicy Was nie zwiodą! Emilio Utrera jest artystą zaangażowanym społecznie, współpracuje z organizacjami społecznymi pomagającymi dzieciom, żyje życiem przedmieść Buenos Aires i jak sam o sobie mówi, "stara się najlepiej jak potrafi i ciągle się uczy", jak na kapitalnie uzdolnionego samouka przystało.


Komiksy:blog comments powered by Disqus