Enki Bilal

Ur.: 7 października 1951 , Belgrad
zdjęcie

(właściwie Enes) urodził się w Belgradzie 7.10.1951 r. Jego ojciec był Jugosłowianinem, zaś matka pochodziła z Czechosłowacji. W wieku 10 lat wyemigrował do Francji, gdzie w 1971 r. został zwycięzcą konkursu na komiks, ogłoszonego przez tygodnik "Pilote". Rok później pismo opublikowało jego pierwszy komiks pt. Le Boi maudit. Realizując dla "Pilote'a" kolejne komiksowe nowelki, nawiązał współpracę ze znanym scenarzystą, Pierrem Christinem, która trwała długie lata i zaowocowała cyklem Legendy dnia dzisiejszego, których akcja miesza elementy fantastyki ze znaną nam rzeczywistością społeczną i polityczną. W połowie lat 70. Bilal zaczął rysować dla pisma "Metal Hurlant" i wydawnictwa Les Humanoides Associes, którego gwiazdą jest do dzisiaj.

Enki Bilal jest również związany z filmem. W 1989 roku zadebiutował jako reżyser, kręcąc utrzymaną w charakterystycznym dla jego komiksów klimacie ponurą historię fantastyczno-polityczną Bunker Palace Hotel z Jean-Luisem Trintignantem i Carole Bouąuet w rolach głównych. Jego drugi film nazywał się Tykho Moon i powstał w 1997 r. Obecnie trwają przygotowania do realizacji trzeciej filmowej fabuły Bilala, opartej w dużej mierzez na fabule jego serii komiksowej Trylogia Nikopola, zatytułowanej tak jak drugi jej tom: Kobieta pułapka. Film zostanie zrealizowane metodą łączącą animację komputerową z udziałem żywych aktorów.

W 1980 r. Bilal wydał autorski komiks Targi nieśmiertelnych, który dał początek Trylogii Nikopola. Obecnie pracuje nad drugą trylogią, rozpoczętą albumem Sen potwora (1998). Jej drugi tom, zatytułowany 32 grudnia, ukazał się we Francji w połowie 2003 roku.

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawnictwa Egmont


Filmy:

Komiksy:blog comments powered by Disqus