Eric Shanower

Autor: Piotr Witkowski
Ur.: 23 października 1963 , Key West / Floryda / USA
zdjęcie

Rodzina Erica kilkakrotnie się przeprowadzała - młody Shanower miał okazję mieszkać m.in. na Hawajach oraz w Guantanamo na Kubie.
Od młodego wieku Shanower interesował się tworzeniem i rysowaniem różnych opowieści. W 1970 roku poznał książki L. Franka Bauma o Krainie Oz - i zdecydował się kontynuować tę serię według własnych pomysłów. Początkowo była to czysto amatorska twórczość -  jednak po ukończeniu w 1984 roku Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art (mieszczącej się w Dover, New Jersey) Shanower uzyskał możliwość profesjonalnego realizowania swoich idei w amerykańskim przemyśle komiksowym. Tym sposobem w 1986 roku opublikował on pierwszy z cyklu komiksów rozgrywających się w Oz.
W 1991 roku Shanower zakończył ten cykl komiksowy i rozpoczął pracę nad Age of Bronze - epicką serią opowiadającą historię wojny trojańskiej. Jej publikacja wystartowała ostatecznie w 1998 roku. Seria ta zdobyła już kilka nagród, m.in. Eisnera i Ignatza.
Inne projekty komiksowe z udziałem Shanowera to m.in. nominowany do dwóch nagród Eisnera Accidental Death (stworzony przez Erica przy współpracy ze scenarzystą Edem Brubakerem), Prez: Smells Like Teen President (kolejna współpraca z E. Brubakerem) oraz The Elsewhere Prince (współpraca z Jeanem "Moebiusem" Giraud oraz Randym i Jean-Markiem Lofficierem). Shanower ilustrował także wstęp Harlana Ellisona do zbioru Harlan Ellison's Dream Corridor, na który złożyły się komiksowe adaptacje opowiadań tego pisarza. Założył również (ze swoim partnerem, Davidem Maxine) wydawnictwo Hungry Tiger Press.
Opublikował także powieść i zbiór opowiadań - oczywiście, rozgrywające się w świecie Oz. Zajmuje się także baletem i aktorstwem.
Eric Shanower mieszka aktualnie w San Diego - razem z Davidem Maxine i ich psem.
blog comments powered by Disqus