Fabian Nicieza

Autor: Killah
Ur.: 31 grudnia 1962 , Buenos Aires / Argentyna
zdjęcie

Już od najmłodszych lat swego życia Fabian Nicieza regularnie czytywał najlepsze miesięczniki ze stajni Marvela i DC, które poddawane były przedrukowi w jego ojczystej Argentynie. Gdy, jako dziecko, wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, pierwszą rzeczą, która zrobiła na nim - jak sam twierdzi - ogromne wrażenie, były ogromne sklepy z tysiącami komiksów rozstawionych na wielu rzędach półek. Wtedy właśnie zdecydował, że chce w przyszłości zająć się tworzeniem historii obrazkowych. W 1986 roku, jako 25-latek, zdobył swoją pierwszą posadę w Marvel Comics, w dziale promocji, gdzie miał okazję zajmować się reklamą wszystkiego - począwszy od naklejek, na filmach animowanych kończąc. Został jednak wkrótce zauważony przez redaktorów, którzy zaproponowali mu pracę nad jedną z nowopowstałych serii Psi-Force, należącą do nowego imprintu "New Universe". Był jej scenarzystą przez 2 lata, a w 1989 r. przez rok ponownie zajął się marketingiem i to właśnie ten okres uważa za najszczęśliwszy w swojej karierze.
Kariera ta rozpoczęła się na dobre w roku 1991, kiedy to wraz z Markiem Bagleyem stworzyli dla Marvela serię The New Warriors, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Nicieza przyznaje jednak, że nie miał wówczas zbyt wielu przyjaciół w dziale wydawniczym i - ponownie po 2 latach - musiał to stanowisko opuścić. Jednakże niedługo po powstaniu Nowych Wojowników, Rob Liefeld zaproponował mu pisanie dialogów do rysowanego przez siebie X-Force. Tak zaczęła się przygoda Argentyńczyka z seriami o mutantach. Wkrótce powierzono mu także pisanie Cable'a oraz X-Men, gdzie napisał m.in. crossover Fatal Attractions i numer zawierający ślub Cyclopsa z Jean Grey. W dużej mierze dzięki niemu każda z tych 3 pozycji rozchodziła się w ilości znacznie przekraczającej 150.000 kopii miesięcznie. ("Wtedy nawet g***o się sprzedawało" - wspomina). Niestety dla Niciezy, podobnie jak dla wielu innych pracowników Marvela, praca dla Boba Harrasa szybko przerodziła się w prawdziwy koszmar. "Kiedy tylko próbowałem stworzyć dla którejkolwiek postaci coś, co choćby w najmniejszym stopniu przypominałoby poczucie humoru, Bob od razu brał do ręki czerwony mazak" - zauważa scenarzysta - "Mutantom nie wolno było się śmiać". Twierdzi, że w przypadku New Warriors "90% pracy było wykonywane przeze mnie, a 10% przez Danny'ego (Fingerotha, ówczesnego redaktora serii), natomiast w 'X-Men' było odwrotnie". Co więcej, jedynym powodem jaki słyszał, gdy zwalniano go z każdego z tych trzech komiksów, był "brak dynamiki".
Nicieza odszedł więc z Marvela, aby spróbować czegoś innego. Akurat wtedy zwolniła się posada redaktora naczelnego w Valiant Comics - firmie, która właśnie została wykupiona przez Acclaim, potentata na rynku gier komputerowych. Wydane tam zostało wiele komiksów, które zdobyły uznanie krytyków i lojalnych czytaleników (Troublemakers, Quantum & Woody, Trinity Angels). Dodatkowo Argentyńczyk pisał serię Turok The Dinosaur Hunter opartą na grze komputerowej. Jednak wydawnictwo po 2 latach upadło, a Nicieza jako główny powód takiego stanu rzeczy uważa nieumiejętność zatrzymania w Valiant na dłużej niż kilka miesięcy takich talentów, jak Kurt Busiek i Mark Waid. Uznaje to jednak za cenne doświadczenie, choć szybko dodaje, że zwolnienie z konieczności wielu ludzi, których uważał za przyjaciół, było niełatwe.
Po rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego, Nicieza powrócił do Marvela, choć twierdzi, że gdyby 2 lata temu ktoś spytał go, czy zająłby się ponownie pisaniem scenariuszy do X-Men, jego odpowiedź nie nadawałaby się do zacytowania. Na początku zajął się więc komiksem Thunderbolts, który przejął po Kurcie Busieku, a później także serią Gambit. Obie pozycje miały swoje grono czytelników, lecz zostały zlikwidowane (Thunderbolts co prawda ukazywał się dalej, ale był to zupełnie inny komiks) przez nowe szefostwo wydawnictwa. W międzyczasie scenarzysta trudnił się pisaniem dialogów do Uncanny X-Men oraz Buffy The vampire Slayer dla Dark Horse. Do najnowszych projektów Niciezy należą Hawkeye oraz Cable & Deadpool.

blog comments powered by Disqus