Frank Quitely

Autor: Paweł Nurzyński
Ur.: 18 stycznia 1968 , Glasgow / Szkocja
zdjęcie

Naprawdę nazywa się Vincent Deighan, a Frank Quitely to jego pseudonim, będący grą słów pochodzącą z angielskiego powiedzenia: „quite frankly” (czyli po polsku: całkiem szczerze). Jako rysownik zadebiutował w "Judge Dredd Magazine", rysował komiksy w brytyjskim wydawnictwie AD2000. Założył też swoje wydawnictwo, w którym opublikował autorską serię Green. Szybko został dostrzeżony w USA i zaczął współpracę z wydawnictwem DC. Rozpoczął od krótkich historii do różnych antologii VERTIGO (m.in. znana w Polsce historia: Odporność), ale nie musiał długo czekać na pełnoalbumowe projekty: Flex Mentallo, 20/20 Visions, Batman: The Scottish Connection.

Największą sławę przyniosła mu współpraca ze scenarzystą Grantem Morrisonem. Pracowali razem przy serii The Invisibles, albumie JLA: Ziemia 2, wspólnie przedstawili też jedną z oryginalniejszych wizji mutantów z wydawnictwa Marvel w serii New X-Men.
Stworzyli niezwykle zgrany zespół, Quitely z niezwykłym wyczuciem potrafi przedstawić wizje Morrisona. Ich najnowsze dokonania to miniseria WE3 i specjalna maxiseria zatytułowana All Star Superman.

Quitely współpracował również z Markiem Millarem przy serii The Authority. Jest jednym z siedmiu artystów zaproszonych przez Neila Gaimana do narysowania epizodu w Sandman: Noce nieskończone. Oprócz komiksów tworzy również okładki (m.in. miniseria dla VERTIGO Bite Club).

Quitely ma niezwykle ciekawy styl rysowania: na swoje szkice tusz nakłada komputerowo, następnie całość koloruje również na komputerze. Daje to niezwykły efekt, który najlepiej widać w jego komiksie WE3, za który zdobył Nagrodę Eisnera.

Mieszka w Glasgow z żoną i dwoma synami. Jego hobby to projektowanie kapeluszy i ubrań oraz gotowanie.
blog comments powered by Disqus