Graza (Graza)

Autor: Egmont

zdjęcie

Pod pseudonimem Graza kryje się Grażyna Foltyn-Kasprzak, żona Zbigniewa Kasprzaka, autora rysunków do komiksów z serii Yans. Graza od wielu lat współpracuje również z .

Z wykształcenia jest scenografem, zajmuje się także malarstwem i kolorowaniem komiksów, głównie na rynku frankofońskim. Dotychczas współpracowała z wybitnymi w skali światowej twórcami komiksowymi. Efekty jej pracy można podziwiać między innymi w następujacych albumach:

  • serii Thorgal, Skarga Utraconych Ziem, Szninkel - Grzegorza Rosińskiego;
  • Achtung Zelig - Gawronkiewicza;
  • Yans, Podrożnicy, Halloween blues - Zbigniewa Kasprzaka

Potwierdzeniem mistrzowskiego kunsztu w tej dziedzinie kilkakrotnie zdobyte we Francji nagrody za najlepszy kolor!

Graza jest autorką kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych i baletowych, pośród których wymienić należy:

  • Tramwaj zwany pożądaniem w reż. J. Sthura
  • Świętoszek, Mąż i Żona w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie
  • Lekcja pruskiego, Towarzysz N, Kotka na gorącym rozgrzanym dachu - reż. J. Kijowski, w Teatrze Współczesnym we Wroclawiu
  • Jedniodniowy król - G. Verdiego
  • balet Per Gynt Greeg'a w Operze Wrocławskiej

Uczestniczyła także w realizacjach telewizyjnych, gdzie pracowała z reżyserami takimi jak I. Wollen: Stara Baśń, Owcze źródło, Od szóstej do szóstej, Szatę wdziejesz z purpury, Zabawa i Czarowna noc - S. Mrożka; z K. Kutzem - Węzeł; Pięćdziesiąt dukatów - ze S. Szlachtyczem; Piwnica, Polski Listopad - z S. Zajączkowskim. Projektowala scenografie do spektakli Teatru TV dla dzieci, programów poetyckich i teledysków.

Przez kilka lat współpracowała z Theater-Opera w Oberhausen i w Berlinie, realizując między innymi scenografie do oper Ognisty ptak, Dzwonnik z Notre Dame i spektakli teatralnych: Dwie Anny - Siedem grzechów głównych - B.Brechta, Opera za trzy grosze - B.Brechta, Max i Moritz, Sen nocy letniej.

Obecnie współpracuje z Teatrem Rampa w Warszawie: Nie uchodzi, nie uchodzi czyli damy i huzary - w reż. M. Wojtyszki i Jak stać się żydowską matką w dziesięć praktycznych lekcji, reż. J. Prochyra. W przygotowaniu jest także scenografia do spektaklu Harold i Maud C. Higginsa w reż. J. Prochyry.

Graza od 17 lat mieszka wraz z rodziną w Brukseli.

blog comments powered by Disqus