Grzegorz Rosiński

Ur.: 3 sierpnia 1941 , Stalowa Wola
zdjęcie

Urodził się 3 sierpnia 1941 w Stalowej Woli. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu zarabiał na życie projektami okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. Potem zajął się komiksem. Swoją karierę zaczął od rysowania popularnych w Polsce serii komiksowych. To on jest autorem rysunków do części komiksów z serii Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. Jednocześnie powstawał cykl Legendarna historia Polski. W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne w magazynie "Relax". Przygoda belgijska zaczęła się dla Rosińskiego w połowie lat siedemdziesiątych. Na samym początku rysował krótkie komiksy humorystyczne dla magazynów "Trombone illustre" oraz "Tintin". Wtedy właśnie dla magazynu "Spirou" powstała seria krótkich humorystycznych opowiadań zatytułowana Fantastyczna podróż. W 1976 roku Rosiński poznał Jeana Van Hamme'a i w tym samym roku narodził się pomysł komiksu Thorgal. Wkrótce potem pierwsza część sagi o Thorgalu, zatytułowana Zdradzona Czarodziejka, ukazała się w piśmie "Tintin". Seria ta wkrótce stała się europejskim przebojem. W 1980 roku do galerii swoich postaci Rosiński dodał nowego bohatera, Yansa. Autorem scenariusza serii opisującej przygody Yansa jest A. P. Duchateau. Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński wyjechał z kraju na stałe. W 1986 r. razem z Van Hammem stworzyli następny komiksowy przebój - czarno - białą opowieść o szninklu J'onie.

Rosiński jest także autorem Skargi Utraconych Ziem, która jeszcze przed ukazaniem się na rynku zyskała dużą popularność (1994-95 r.). Stworzył też jednoalbumowy komiks pt. Western.

Od 1979 roku, w którym to artysta otrzymał nagrodę Saint-Michel za najlepszy realistyczny komiks, jego prace były nagradzane na wielu festiwalach komiksowych: Grand Prix Alp w 1988 r. na festiwalu komiksu w Sierre, nagrodę dla najlepszego rysownika przyznaną przez belgijskie stowarzyszenie komiksu w 1988 r., nagrodę dziennikarzy na festiwalu komiksu w Durbuy w Belgii.

Grzegorz Rosiński jest uznawany za czołowego twórcę komiksu w Europie. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion. Obecnie mieszka w Szwajcarii.

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawnictwa Egmont


Komiksy:blog comments powered by Disqus