Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel)

Autor: Artur Szrejter
Ur.: 7 czerwca 1923 , Warszawa
zdjęcie

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. na warszawskim Starym Mieście. Jak sam pisze w swojej autobiografii (Urodziłem się w Barbakanie, Warszawa 1999), potężny wybuch prochowni w Cytadeli Warszawskiej w roku 1923 ustawił go na całe życie: "... przez falę uderzeniową autor pieprznął się w ciemię, uderzając łepetyną w blaszany obrazek [...] Jako puknięty za młodu, nie miał szans zostać w wieku dojrzałym kimś znacznym: senatorem, biskupem, twórcą stanu wojennego lub chociażby wydawcą. Został prostym rysownikiem komiksów".

Wojnę zdołał przeżyć, mimo że należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia, a na dodatek walczył w Powstaniu Warszawskim. Zamiłowanie do broni pozostało mu na następne lata, gdyż po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Karierę komiksiarza rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód" kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak Półrocze bumelanta (rok 1951) czy Witek Sprytek (lata 1955-56). W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji "Świata Młodych". Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik - a więc komiks o przygodach kosmicznych okazał się jak najbardziej na miejscu...

Od tamtego czasu aż do lat 80-tych przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach ŚM, jednak od drugiej połowy lat 60-tych, kiedy Tytus, Romek i A'tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów.

Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 r. Nosiła tytuł Tytus zostaje harcerzem. Od razu zdobyła olbrzymią popularność, o czym świadczy chociażby liczba wydań (sześć!) w łącznym nakładzie 660 rys. egzemplarzy! Podobnie było z następnymi tomami, których do dziś pojawiło się aż dwadzieścia siedem. Początkowo wydawane były przez "Horyzonty", potem Młodzieżową Agencję Wydawniczą, firmy Prószyński i S-ka oraz Jaworski i S-ka, zaś Księga XXVII: Tytus grafficiarzem opublikowana została w roku 2002 przez Egmont Polska w serii Klubu Świata Komiksu.

Henryk Jerzy Chmielewski mieszka obecnie w Warszawie razem z żoną i psem, pracuje zaś nad najnowszym albumem o trzech przyjaciołach, w którym Tytus zaplątuje się w sieć... internetową.

fot. © P. Życieński


Bibliografia:

Komiksy:
blog comments powered by Disqus