Hermann Huppen

Ur.: 17 lipca 1938 , Belgia
zdjęcie

Belgijski artysta Hermann Huppen, którego komiksy znajdują czytelników w ponad 20 krajach, zaczął swoją karierę w wieku 26 lat jako współtwórca popularnych serii Bernard Prince oraz Comanche.

W 1977 roku Hermann stworzył dzieło, które odniosło największy jak dotąd sukces. Była to seria Jeremiah, w całości narysowana i napisana przez autora. Sprzedając się w milionach egzemplarzy na całym świecie, zarówno w formacie czasopisma jak i albumu, cała seria była drukowana rokrocznie od samego momentu powstania i poszerza się regularnie w tempie jednej części na rok. Najnowszy album z serii, noszący numer 23 Who Is Blue Fox, został wydany w marcu 2002.

W 1982 Hermann rozpoczął osadzoną w Średniowieczu historię zatytułowaną The Towers of Bois-Maury, a w roku 1995 napisał i narysował Sarajevo Tango, które, stając się w Europie natychmiastowym bestsellerem, było jednocześnie pierwszym całkowicie malowanym albumem Hermanna.
Po Sarajevo Tango Hermann nadal posługiwał się nową techniką malowania, zarówno w albumach serii Jeremiah jak i w jednotomowych komiksach Caatinga (oparta na legendzie o brazylijskich congaceiros), Assunta (historia zainspirowana Średniowieczem), Wild Bill is Dead (western) oraz War Moon (który narysował na podstawie skryptu autorstwa Jeana van Hamme'a).
Kilka lat temu Hermann połączył swoje siły z synem Yves'em, to właśnie na podstawie jego projektów rozpoczęli wspólne rysowanie. Po Blood Ties i Rodrigo, Manhattan Beach, 1957 jest już trzecim albumem stworzonym przez to ekscytujące i obiecujące połączenie talentów syna i ojca.

Największym hitem Hermanna pozostaje jednak Jeremiah; projekt, który, według krytyków filmowych, miał ogromny wpływ na Georga Millera podczas kręcenia filmu Mad Max. Roman Polański mówi otwarcie, że jest jednym z największych fanów Hermanna i że niezwykle ceni każdą jego książkę. Niezależnie od punktu widzenia, Hermann jest jednym z najbardziej wpływowych autorów na świecie, wszędzie znajdując swoich naśladowców.

Herman jest także jednym z najczęściej nagradzanych autorów komiksów, a jego dzieła odnosiły sukcesy także poza światem komiksu. Rzeczywiście, w marcu 2002 seria Jeremiah została wystawiona jako spektakl i "na żywo" pokazana w telewizji, stając się tym samym pierwszym w historii amerykańskim przedstawieniem telewizyjnym opartym na europejskim komiksie.

  skan3

Dokładniej z postacią artysty można zapoznać się na jego oficjalnej stronie www.hermannhuppen.com


Komiksy:blog comments powered by Disqus