Jacek Frąś

Autor: Piotr Kasiński
Ur.: 16 października 1977 , Sieradz
zdjęcie

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od dziecka miłośnik i rysownik komiksów. W 2001 roku zdobył - jako jedyny Polak - prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja), za komiks pt. Kaczka, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Frąś jest laureatem wielu polskich nagród w dziedzinie komiksu. Zajmuje się również malarstwem olejnym (głównie portrety), ilustracją, plakatem i karykaturą. Praktykę zdobywał m.in. w Tokio, Nowym Jorku i Dubrowniku.
Tworzy komiksy prasowe - stripy, współpracuje ze słoweńskim "Stripburgerem", magazynem komiksowym promującym twórców z Europy Wschodniej i Środkowej. Stale współpracuje z miesięcznikiem "DosDedos", gdzie publikuje serię komiksową Skejtersi oraz recenzuje komiksy wydawane w Polsce. W roku 2002 dla łódzkiej redakcji "Gazety Wyborczej" narysował imponującą szczegółami komiksową mapę Łodzi, a latem tego roku, we współpracy z trójmiejską redakcją "GW" i UM Sopot, powstała seria Sopociak, będąca pierwszym komiksem interaktywnym, w którym o fabule decydowali codziennie czytelnicy. Jego komiksy i ilustracje drukowały także: "Polityka", "Nie", "Muza", "Machina", "Laif".
W październiku tego roku nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukaże się jego pierwszy pełnowymiarowy album komiksowy pt. Glinno, wykonany nietypową dla komiksu techniką malarską i będący horrorem dziejącym się w realiach polskiej wsi. Praca nad albumem trwała trzy lata.
Frąś brał udział w ponad 50 wystawach w Polsce i za granicą. Aktualnie mieszka w Gdańsku.
Jacek jest również perkusistą, w zdobywającym coraz większą popularność, zespole COOL KIDS OF DEATH, w którym spełnia funkcję "silnika energetycznego". Z zespołem odnosi kolejne sukcesy występując na scenach polskich i zagranicznych (w sumie już ponad 100 koncertów), a ostatnio grając przed Lenym Kravitzem oraz na festiwalu Berlinova przed m.in. Massive Attack i Motorhead. W październiku zespół rusza w swoją pierwszą trasę zagraniczną, obejmującą m.in.: Berlin, Hamburg i Londyn. Od października rusza także strona internetowa Jacka Frąsia: www.jacekfras.com.


Bibliografia:

Komiksy:
blog comments powered by Disqus