James Sturm

Autor: Piotr Witkowski
Ur.: 8 października 1965 , Nowy Jork / USA

James Sturm jest jednym z najbardziej aktywnych obecnie komiksowych twórców i nauczycieli. Już jako dziecko interesował się komiksami. W 1988 roku, rok po ukończeniu nauki na uniwersytecie, Sturm opublikował własnymi środkami Down and Out Dawg (zbiór własnych komiksów tworzonych w college'u) oraz Commix - antologię zawierającą pierwsze prace Chrisa Ware'a oraz Scotta Dikkersa. W 1990 roku Sturm podjął pracę jako asystent w magazynie Arta Spiegelmana "RAW". W 1991 roku Sturm uzyskał dyplom w School of Visual Arts w Nowym Jorku, przeprowadził się do Seattle i założył tygodnik "The Stranger". W tym samym roku wydawnictwo Fantagraphics opublikowało jego komiks The Cereal Killings.

Przez następne pięć lat Sturm pracował jako kierownik artystyczny "The Stranger", założył własne wydawnictwo (Bear Bones Press) oraz tworzył kolejne komiksy, np. The Revival (1996). W 1997 roku objął posadę profesora w Savannah College of Art and Design. W 1998 roku Sturm opublikował Hundreds of Feet Below Daylight - drugą część swojej trylogii historycznej. Dwa lata później powstała trzecia część tej trylogii, The Golem's Mighty Swing, która zyskała uznanie tak czytelników, jak krytyków.

James Sturm aktualnie kontynuuje swoją pracę twórczą. Do jego najnowszych dzieł należy m.in. miniseria Unstable Molecules napisana dla Marvel Comics, oparta na klasycznej serii tego wydawnictwa - Fantastic Four.
Sturm jest także założycielem i aktywnym członkiem The National Association of Comics Art Educators (NACAE) - stowarzyszenia stawiającego sobie za cel wspieranie nauki o komiksie w amerykańskich uczelniach.

James Sturm mieszka z żoną oraz dwiema córkami w Vermont.


Komiksy:blog comments powered by Disqus