Jan Plata-Przechlewski


zdjęcie

Urodzony w 1959 roku; od wczesnego dzieciństwa zamieszkały w "mieście komiksiarzy" – Wejherowie. Wejherowianką jest też "pierwsza dama polskiego komiksu" Aleksandra Spanowicz [Czubek], jeszcze młodsze pokolenie reprezentuje w tej pomorskiej miejscowości rysownik Tomasz Mering. W ostatnich latach uaktywnili się również Bartek Glaza, Kuba Sobiczewski ["Homik"], Robert Wenta oraz - przedwcześnie zmarły - Piotr Sychta.

Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską pisał, pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej, z fantastyki naukowej ("Kategoria przestrzeni, jej konstrukcja i funkcja w literaturze science fiction"); fragment rozdziału o filmie SF opublikował w czerwcu 1988 r. Miesięcznik Literacki "Fantastyka" (tekst ów, w kategorii publicystyki, zdobył III miejsce w dorocznym plebiscycie czytelników, tuż za esejami Stephena Kinga i Jerzego Szyłaka). Brał udział w konferencjach naukowych i popularnonaukowych nt. SF organizowanych przez uniwersytety Jagielloński, Warszawski i Gdański.

Od roku 1987 jest członkiem rzeczywistym Gdańskiego Klubu Fantastyki (GKF). Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego comiesięcznego "Informatora GKF". Na łamach wydawnictw GKF (tzw. fanzinów) zamieszcza recenzje i eseje poświęcone literackiej i filmowej fantastyce. Najbardziej znany jest jednak jako twórca cyklu komiksowego "Wampiurs Wars" – kilkakrotnie wznawianego przez GKF. "Wampiury" doczekały się również swoistego "remake’u", narysowanego przez najlepszych rysowników młodego pokolenia (na razie drukiem ukazało się jedynie "Na tropie wampiurów").

Nie jest związany ze środowiskiem komiksowym (choć od lat czytuje regularnie poznański kwartalnik "AQQ"); był jednak gościem konwentów w Krakowie (1994 r.), w Gdańsku (2002 r.) i w Elblągu (2003 r.). Przechlewskiego i plansze z "Wampiurs Wars" zobaczyć można w filmie Konrada Szołajskiego "Komiksiarze". Trafił też (jak i Aleksandra Spanowicz) na karty drugiego i trzeciego wydania "Bedekera wejherowskiego" Reginy Osowickiej; notabebne ta nowsza edycja pojawiła się niedawno w księgarniach na terenie miasta (500 stron, 700 haseł). Jesienią 2003 r. brał udział w dwóch zbiorczych wystawach komiksowych: "Od Kajka i Kokosza do Matrixa" w Miejskim Domu Kultury na gdańskiej Oruni oraz "Wejherowo na komiksowo" w Wejherowskim Centrum Kultury. W tym samym czasie jego rysunki dla dzieci zaczął publikować dwutygodnik "Miś". W 2004 r. wziął udział w zbiorczej wystawie twórców ludowych i komiksowych Ziemi Wejherowskiej - zorganizowanej przez Starostwo z okazji Dnia Kultury. Od początków tegoż roku pisuje literacko-filmowe felietony (w tym o fantastyce i komiksie) do lokalnego społeczno-kulturalnego tygodnika "Panorama Powiatu Wejherowskiego". Na przełomie 2005 i 2006 r. paręnaście oryginalnych "wampiurzych" plansz trafiło na zbiorczą wystawę "Od Kajtka i Koko do Morfołaków", przygotowaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Żona Halina nie jest zbytnią fanką jego twórczości komiksowej (woli tę eseistyczną) – ale i tak pozostaje dlań najwspanialszą i najukochańszą Muzą.

Ulubiony kolor - zielony; ulubione zwierzę - kot; ulubiony pisarz - Stanisław Lem; ulubiona książka XIX-wieczna - "Nędznicy" Victora Hugo; ulubiona książka XX-wieczna - "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa; ulubiony film - "Wesele" Andrzeja Wajdy"; ulubiony piosenkarz - Jacek Kaczmarski; ulubiona piosenkarka - Mylene Farmer; ulubiony napój - czerwone wytrawne wino. Zadeklarowany sybaryta - nie cierpi sportu w jakiejkolwiek postaci (ani oglądać, ani uprawiać).

notka pochodzi ze strony Wampiur Zone

Oficjalna strona komiksu Wampiurs Wars
blog comments powered by Disqus