Janusz Grabiański


Niekwestionowany Mistrz Ilustracji rozpoczął studia w 1950 roku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwa lata później przeniósł się na warszawską Akademię, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom u prof. Józefa Mroszczaka. W 1973 roku za swoją twórczość został wyróżniony przez dzieci Orderem Uśmiechu, a trzy lata później jako pierwszy polski artysta grafik został wpisany na zaszczytna Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena.

Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Zilustrował ponad 100 pozycji z klasyki polskiej i obcej. Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim, będących nie lada gratką dla miłośników mody oraz motoryzacji.

Z jednej strony kompozycje prac są lekkie, akwarelowe, z drugiej wyraziste i pełne ekspresji. Grabiański wykreował świat pełen tajemnic i przygód, epatujący bogactwem barw i szczegółów. Jego prace sprawiają wrażenie wykonanych swobodnie, mimochodem, bez najmniejszego trudu. W tym tkwił cały kunszt artysty.
blog comments powered by Disqus