Ilustracje, grafiki i okładki

Janusz Grabiański "Koty, psoty, samoloty".

Z pewnością każdy zna bajkowy świat Janusza Grabiańskiego. Kto nie pamięta zwiewnych i barwnych ilustracji do ,Czerwonego Kapturka', 'Sierotki Marysi' czy okładki 'Elementarza'? Radosne, kolorowe obrazki zachwycają i wywołują uśmiech na twarzy, zarówno u dorosłych jak i dzieci. U pierwszych przypominają chwile dzieciństwa, drugich wprowadzają w magiczny świat. Małe arcydzieła są doceniane przez pokolenia i stanowią inspirację dla młodych artystów.

Niekwestionowany Mistrz Ilustracji rozpoczął studia w 1950 roku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwa lata później przeniósł się na warszawską Akademię, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom u prof. Józefa Mroszczaka. W 1973 roku za swoją twórczość został wyróżniony przez dzieci Orderem Uśmiechu, a trzy lata później jako pierwszy polski artysta grafik został wpisany na zaszczytna Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena.

Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Zilustrował ponad 100 pozycji z klasyki polskiej i obcej. Zajmował się również projektowaniem plakatów reklamowych takich firm jak POL-MOT, LOT czy Confexim, będących nie lada gratką dla miłośników mody oraz motoryzacji.

Z jednej strony kompozycje prac są lekkie, akwarelowe, z drugiej wyraziste i pełne ekspresji. Grabiański wykreował świat pełen tajemnic i przygód, epatujący bogactwem barw i szczegółów. Jego prace sprawiają wrażenie wykonanych swobodnie, mimochodem, bez najmniejszego trudu. W tym tkwił cały kunszt artysty.

Zapraszamy na wystawę prac Janusza Grabiańskiego ''Koty, psoty, samoloty'' w Galerii Grafiki i Plakatu. Wystawa czynna będzie od 10.12.2012 do 02.01.2013 r.


blog comments powered by Disqus