Jason Lutes

Autor: Kultura Gniewu
Ur.: 12 lipca 1967 , New Jersey / USA
zdjęcie

Jason Lutes - urodził się w 1967 roku w New Jersey. Jednak niedługo potem jego rodzina przeniosła się do miejscowości Missoula w stanie Montana. Jak większość amerykańskich chłopców w dzieciństwie zaczytywał się komiksami o superbohaterach. Dopiero podróż do Europy, którą odbył z rodzicami w wieku ośmiu lat, pozwoliła mu odkryć obrazkowe opowieści zupełnie innego rodzaju. To na Starym Kontynencie Lutes zakochał się w takich komiksach, jak "Tintin" czy "Asterix" i, jak sam przyznał po latach, to one miały decydujący wpływ na jego postrzeganie komiksowego medium i styl rysowania. I na to, że postanowił zostać rysownikiem.

W 1991 roku ukończył specjalizację z rysunku na Rhode Island School of Design. Ale sam dyplom nie miał decydującego znaczenia dla jego kariery. O wiele ważniejsze było odkrycie podczas studiów magazynu "RAW" wydawanego przez Arta Spiegelmana, twórcę "Mausa". Periodyk ten uświadomił Lutesowi, że komiks może traktować o wszelkich możliwych tematach i nie ma żadnych ograniczeń, oprócz ograniczeń samego twórcy. W roku, w którym obronił dyplom przeniósł się do Seattle i zaczął wydawać własne minikomiksy w założonym przez siebie wydawnictwie Penny Dreadful Press.

W 1993 roku Lutes zaczął pracę nad "Karuzelą głupców", swoim pierwszym "pełnometrażowym" komiksem. Początkowo ukazywał się on w odcinkach w tygodniku "The Stranger" (w 1995 Lutes został jego dyrektorem artystycznym) i powoli przynosił twórcy coraz większe uznanie. Zbiorcze wydanie z 1997 roku okazało się sensacją a dziś album ten uważany jest już za klasykę powieści graficznej i niezależnego komiksu amerykańskiego. Po olbrzymim sukcesie "Karuzeli głupców" (polska edycja ukazała się w 2007 nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy) Lutes uwierzył w swoje siły i postanowił całkowicie poświęcić się komiksowi. Od tego czasu stworzył wiele krótkich komiksów publikowanych w rozmaitych czasopismach i antologiach, wspólnie z Edem Brubakerem opublikował "The Fall" (Drawn & Quaterly, 2001) a z Nickiem Bertozim opowieść o słynnym Houdinim, pt. "Houdini. The Handcuff King" (The Center For Cartoon Studies, 2007). Jednak jego najważniejszym dziełem, powstającym od 1998 roku jest epicka opowieść o Berlinie przełomu lat 20. i 30. - "Berlin". Najpierw komiks ten ukazywał się w zeszytach, które potem zostały zebrane w uznany za arcydzieło pierwszy tom berlińskiej trylogii (Drawn & Quaterly, 2001). Drugi tom, zbierający kolejne zeszyty, będzie miał swoją światową premierę w roku 2008 a jego tytuł to "Berlin. Miasto dymu".


Komiksy:
blog comments powered by Disqus