Jerzy Ozga

Autor: Witold Tkaczyk

zdjęcie

Syn Zofii i Stanisława. Urodzony w 1968 roku. Rysownik komiksów, ilustrator, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - Wydziału Grafiki w Katowicach, jeden z najlepszych twórców współczesnego komiksu w Polsce, wielokrotnie publikowany i nagradzany, również autor obrazów i galanterii kamieniarskiej. Od czasu do czasu współpracuje z Lechem Majewskim tworząc wizualizacje projektów filmowych: Autobus na Golgotę; operowych: Pokój Saren i teatralnych Odyseja, Król Edyp, Opera za trzy grosze. Był współorganizatorem pierwszego Konwentu Twórców Komiksu w Kielcach w 1991 roku. Zdobył Grand Prix na XIV MFK za komiks Moja Ziemia Obiecana do scenariusza Rafała Urbańskiego. Najchętniej zajmuje się tematyką kultury celtyckiej i nordyckiej. Autor rysunków do komiksowej adaptacji Quo vadis.

Jego prace ukazywały się na łamach "Fantastyki", "Feniksa", "AQQ", "Komiks Forum", "SUPER Boom", "Mać Pariadka", "Wypierd".

Obrazy wystawiał w galeriach Przy Stole-Promont 1997-98, KCK 1999, Factoria 2002. W latach 1999-2002 jego komiksy prezentowano na wystawach zbiorowych w Toruniu, Angouleme, Frankfurcie, Warszawie. Współpracował z Agencjami Reklamowymi DMB&B, YOUNG&RUBICAN, LEO BURNET. Współtworzy iluzoryczny i pełen obłudy obraz rzeczywistości, w której żyjemy. Jego komentarze obnażające nagą prawdę spotykają się z totalnym niezrozumieniem.

Galeria pasteli autorstwa Jerzego Ozgi: www.ozga.wici.info/pastele


Komiksy:
blog comments powered by Disqus