Jim Aparo

Autor: Jarek Obważanek
Ur.: 24 sierpnia 1932 , USA
Zm.: 19 lipca 2005
zdjęcie

19 lipca 2005 r., w wieku 72 lat zmarł Jim Aparo, rysownik Batmana, Aquamana czy Phantom Strangera. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z niedawną chorobą.

Aparo urodził się w 1932 roku. Był samoukiem. Zadebiutował w wieku 31 lat paskami rysowanymi do scenariusza Ralpha Kanny. W 1966 roku został zatrudniony przez wydawnictwo Charlton Comics, dla którego rysował komiksy z bardzo różnych gatunków (komedie, romanse, horrory, science fiction). Był jednym z niewielu w tamtych czasach autorów, którzy sami szkicowali, tuszowali i wpisywali literki.

Sławę przyniosła mu praca w DC Comics, gdzie trafił pod koniec lat 1960. Rozpoczął od rysowania Aquamana, a następnie pracował nad Phantom Strangerem i horrorami. W 1971 roku rozpoczął pracę nad serią Brave & The Bold z Batmanem w jednej z głównych ról, której stworzył niemal sto odcinków. Po zamknięciu tego tytułu pracował nad Batman & The Outsiders, rysował też poszczególne odcinki regularnej serii Batman i Detective Comics aż do początku lat 1990. (niektóre z nich opublikował w Polsce TM-Semic).

blog comments powered by Disqus