Jim Borgman

Ur.: 24 lutego 1954 , Cincinnati / USA
zdjęcie

Od 1976 roku Jim Borgman wyśmiewa polityków i dziennikarzy, jako karykaturzysta wydawnictwa Cincinnati Enquirer, ku radości czytelników w całej Ameryce. W 1991 zdobył prestiżową nagrodę Pulitzera. Jako współtwórca (z Jerry Scottem) komiksowego stripu Zits (w polsce wydany jako Jeremi), dociera do każdego zakątka globu.

Jim Borgman urodził się w 1954 roku w Cincinnati. W 1976 jako absolwent Kenyon College, został uhonorowany summa cum laude przez Phi Beta Kappa. Już w tydzień po ukończeniu szkoły, dzięki cotygodniowym żartom jakie rysował w Kenyon College, zostaje przyjęty do pracy  jako karykaturzysta Enquirera. Prace Jima Borgmana zdobyły sławę dzięki nietypowemu połączeniu w nich ciepła, współczucia i, paradoksalnie, ostrej krytyce.
Latem 1996 Jim Borgman rozpoczął współpracę z Jerry Scottem (współtwórca Baby Blues) dzięki czemu otworzyły się przed nim nowe możliwości. W wyniku ich wspólnego przedsięwzięcia powstała szalenie popularna historyjka obrazkowa, Zits, która przedstawia życie piętnastolatka, Jeremiego Duncana. Strip wystartował w lipcu 1997 roku. W ciągu roku, dzięki sieci dystrybucyjnej Features King, Zits trafił do ponad 500 gazet, stając się jedną z najpopularniejszych historyjek wszechczasów.
Aktualnie Zits ukazuje się na łamach  ponad 1100 gazet na całym świecie i zdobył przez dwa lata z rzędu tytuł Best Comic Strip (najlepsza historyjka obrazkowa) przyznawany przez National Society Cartoonists.
blog comments powered by Disqus