Joe Kubert

Autor: Jacek Drewnowski
Ur.: 12 października 1926
zdjęcie

Urodził się w 1926 roku w Wielkiej Brytanii, kiedy jego bliscy oczekiwali na wizy emigracyjne do USA. Pochodzi z rodziny polskich Żydów.

Karierę komiksową rozpoczął w wieku jedenastu lat jako praktykant w studiu Harry’ego „A” Cheslera. Od tego czasu stale pracuje w branży. W ciągu przeszło sześćdziesięciu lat stworzył wiele niezapomnianych historii o niezliczonych bohaterach. Rysował między innymi przygody takich postaci jak Hawkman, Tarzan, Enemy Ace, Batman i Flash. Jako redaktor, scenarzysta i rysownik przez ponad trzydzieści lat współpracował przy serii Sgt Rock.

Kubert jest też jednym z prekursorów opowieści graficznych. Jego dwa pierwsze dzieła na tym polu to prehistoryczna epopeja Tor oraz album historyczno-przygodowy Abraham Stone. W 1996 roku napisał i narysował Fax From Sarajevo, opowieść graficzną, za którą otrzymał liczne wyróżnienia.

W 1976 roku Kubert założył szkołę, poświęconą wyłącznie sztuce rysowania komiksów. Od tego czasu The Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art, Inc. w Dover, New Jersey opuściło wielu wiodących grafików.

Joe Kubert i jego żona Muriel mieszkają w New Jersey. Dwoje z ich pięciorga dzieci, Adam i Andy, zdobyło wielkie uznanie jako rysownicy komiksów.

Więcej o Joem Kubercie można dowiedzieć się, odwiedzając jego stronę internetową: www.joekubert.com


Komiksy:
blog comments powered by Disqus