John Byrne

Autor: Piotr Witkowski
Ur.: 6 lipca 1950 , Walsall / Anglia
zdjęcie

John Byrne jest rysownikiem i scenarzystą, jednym z najważniejszych twórców amerykańskiego mainstreamu. Urodził się w Walsall (Anglia) w 1950 roku. W wieku 8 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Kanady. W 1975 roku rozpoczął pracę w amerykańskim przemyśle komiksowym. Początkowo rysował dla wydawnictwa Charlton (serie takie jak Wheelie, czy Doomsday +1), jednak szybko przeniósł się do Marvela. Tam, po krótkim czasie spędzonym przy niezbyt popularnych seriach Iron Fist i Champions, w 1977 rozpoczął współpracę ze scenarzystą Chrisem Claremontem przy nowej wersji komiksu X-Men.
Przez następne trzy lata udało im się uczynić z tej drugoplanowej serii prawdziwy hit. Jednocześnie, kiedy w 1981 roku Byrne zakończył pracę nad tą serią, sam miał już status gwiazdy.
W następnych latach Byrne - zarówno jako rysownik, jak już i scenarzysta - tworzył dla Marvela takie komiksy jak Captain America, The Avengers, West Coast Avengers, She - Hulk oraz serię z wykreowanymi przez siebie bohaterami: Alpha Flight. Jednak największe uznanie przyniosła mu pięcioletnia praca nad sztandarową pozycją Marvela, Fantastic Four. Wielu krytyków i fanów uważa, że stworzone przez Byrne'a numery tej serii ustępują poziomem jedynie klasycznym już odcinkom autorstwa spółki Stan Lee / Jack Kirby, twórców FF.
W 1986 Byrne podjął się wyzwania "odświeżenia" dla DC najstarszego komiksowego superbohatera - Supermana. Wpierw w miniserii Man of Steel, a następnie w regularnej serii Superman, Byrne stworzył nową wersję Człowieka ze Stali oraz jego świata. Wiele wprowadzonych przez niego zmian było radykalnych, jednak ryzyko opłaciło się - dzięki Byrne'owi Superman stał się ponownie postacią interesującą, zaś komiksy z jego udziałem ponownie zyskały uznanie fanów.
W 1991 roku Byrne rozpoczął publikacje swoich autorskich serii - Next Men, a później Danger Unlimited i Babe. Jednocześnie wciąż pracuje on dla wielkich wydawnictw, jak Marvel, DC, czy Dark Horse. W ostatnich latach stworzył takie komiksy, jak Superman & Batman: Generations (dla DC), X-Men: Hidden Years (dla Marvela), Lost Generation (wespół z Rogerem Sternem, również dla Marvela). Napisał również scenariusz dla komiksu Mike'a Mignoli Hellboy: Nasienie Zniszczenia.

John Byrne aktualnie mieszka w Connecticut.


Bibliografia:blog comments powered by Disqus