Makoto Kobayashi

Autor: Tomasz "Gato" Gawroński
Ur.: 13 maja 1958 , Nigata / Japonia
zdjęcie

Makoto Kobayashi urodził się 13 maja 1958 roku. Obecnie zamieszkuje w Jokohamie. Swoją karierę rozpoczynał jako asystent Mikiyi Mochizuki. Samodzielnym debiutem okazała się manga Kakuto 3 Kyodai (Trzech walczących braci), za którą otrzymał główną nagrodę w dwudziestej czwartej edycji konkursu New Manga Writer, organizowanego przez "Shonen Magazine". Pół roku później powstały pierwsze scenariusze serii 1, 2-no Sanshiro dla "Shonen Magazine". Również i ta pozycja okazała się sukcesem. Została nagrodzona w 1981 roku przez wydawnictwo Kodansha, a sam autor został najmłodszym laureatem w dziejach tego wyróżnienia.

W 1984 roku tygodnik "Comic Morning" zaczął publikować w odcinkach mangę Cześć Michael! (What's Michael?). Odniosła ona tak ogromny sukces, że pierwsze książkowe wydanie rozeszło się w ponad milionowym nakładzie!!! W 1986 roku autor otrzymał za nią nagrodę wydawnictwa Kodansha.

Inne komiksy Makoto Kobayashiego to, wspomniany już, 1,2-no Sanshiro, I am Makkoi, Judobu monogatari (Opowieść o klubie judo). Ostatni z nich został zainspirowany "moimi własnymi doświadczeniami w materii judo, które trenowałem w trakcie liceum", jak sam wyznał w jednym z wywiadów. Ponadto stworzył Heba! Hello-chan!, opowieść o karierowiczce spędzającej czas w Ginzie.

Obecnie Makoto Kobayashi jest członkiem komitetu Manga Award w wydawnictwie Kodansha. Ostatnio opublikowaną przez niego serią była Chichon Manchi, która ukazała się na łamach "Young Magazine". W środowisku zyskał sobie przydomek "Kobayashi - otaku fotografii". Nie przypadkowo, pasja ta pchnęła go do rozpoczęcia kariery profesjonalnego fotoreportera.

Na podstawie materiałów wydawnictwa Waneko


Komiksy:
blog comments powered by Disqus