Marek Górnisiewicz

Autor: Jan Plata-Przechlewski
Ur.: 16 września 1959
Zm.: 19 czerwca 2006
zdjęcie

Marek Górnisiewicz (ur. 1959 w Gdańsku), polski grafik i rysownik komiksowy, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

Styl jego rysunków łączył elementy realizmu i groteski.

Zadebiutował w pierwszej połowie lat 80. czarno-białym komiksem Fantazja na fujarkę (do scenariusza Jerzego Szyłaka), drukowanym w formie pasków w tygodniku "Wiadomości Elbląskie".

Potem Szyłak i Górnisiewicz zaczęli pracę nad barwnym komiksem Kula ludu Xizz, będącym prequelem Fantazji. Pierwsze plansze wysłali do harcersko-młodzieżowej gazety "Świat Młodych". Oficjalna odpowiedź redakcji brzmiała, iż "komiks jest odrażający" (formuła groteski) i "nie spełnia celów społeczno-wychowawczych" (satyryczna fabuła). Nie udało się też zainteresować wspólnymi projektami gdańskiego oddziału KAW; głównym kontrargumentem było stwierdzenie redaktora, iż "rysunki są ciekawe, ale nikt tak dotąd nie rysował, zaś on ryzykować nie będzie".

Dopiero 64-planszowy barwny komiks według Odysei (także scenariusz Szyłaka) został przyjęty do druku przez Wydawnictwo Morskie; niestety - jego bankructwo zniweczyło wydanie tego albumu. Górnisiewicz opublikował w jednym z numerów komiksowego magazynu "Fan" komiks Dom przy Canterville Street (będący parafrazą utworu Oscara Wilde'a dokonaną przez Jana Platę-Przechlewskiego).

Potem, zniechęcony do współpracy ze środowiskiem komiksowym, nawiązał kontakt z anarchistycznym periodykiem "Mat' Pariadka", gdzie zamieszczał satyryczne rysunki i krótkie komiksy.

Był też autorem okładek książkowych do Zewu krabów Guya N. Smitha (wyd. Fantom Press International) i Króla Bezmiarów Feliksa W. Kresa (I wydanie tej powieści, wyd. Aurora) - z początku lat 90.

Od połowy lat 90. nie zajmował się już twórczością artystyczną.

Zmarł na początku lata 2006.

blog comments powered by Disqus