Masamune Shirow

Autor: Tomasz "Gato" Gawroński
Ur.: 23 listopada 1963
zdjęcie

Masamune Shirow, urodzony 23 listopada 1963 roku, tak naprawdę nazywa się Masanori Ota. Grafiką interesował się od dzieciństwa, a inspirację znalazł w malowaniu akwarelami natury: miejscowych gór i wybrzeża morskiego. Zaowocowało to później przyjęciem go do Akademii Sztuk Pięknych w Osace. Studiował tam malarstwo olejne, co jak na ironię poza doświadczeniem warsztatowym, nigdy nie przydało się w jego pracy zawodowej. Tam też, jak sam przyznaje w wywiadach, po raz pierwszy zetknął się z mangą. Swoje zainteresowanie przechwycił od kolegi z akademika, fana komiksów.

Za debiut Masamune Shirow uważana jest historia Black Magic, którą własnym sumptem wydał w 1983 roku w fanzinie "Atlas Magazine". Dzięki tej amatorskiej publikacji dwudziestodwuletni Masanori Ota został dostrzeżony przez Harumichi Aokiego, szefa koncernu wydawniczego Seishinsha z Osaki. Dostał od niego konkretną propozycję. W 1985 roku powstaje manga Appleseed (polskie wydanie, TM Semic), za którą otrzymał nagrodę Sejun Sho w ogólnojapońskim konkursie twórczości science fiction. W tym okresie pracował również jako nauczyciel w liceum, z której to pracy zmuszony był odejść po pięciu latach z braku czasu. W tym momencie pracował już nad dwoma historiami: Ghost in the Shell i Orion, co zajmowało go niemal w stu procentach.

Wielką sławę przyniosły mu publikacje jego prac poza Japonią, a zwłaszcza ich filmowe adaptacje. Jedna z nich, Ghost in the Shell (tytuł polskiej emisji: Duch w pancerzu, Canal Plus) w reżyserii Mamoru Oshii, uzyskała wśród fanów na całym świecie status kultowej, aczkolwiek nie odzwierciedlała ona ani charakteru samego komiksu, ani nawet nie uwzględniała oryginalnych projektów postaci.

Masamune Shirow zamieszkuje w Kobe, w mieście okrążonym przez góry i ocean. To miejsce pracy, położone jest na uboczu, co jest nietypowym zjawiskiem jak na japońskiego rysownika manga (nawet największe gwiazdy muszą raz w tygodniu spotkać się ze swoim redaktorem w celu zatwierdzenia projektów na przyszłe odcinki). Wynika to z faktu, że Shirow bardzo sobie ceni prywatność i jak ognia unika wszelkich kontaktów z prasą. Stąd między innymi używany przez niego pseudonim artystyczny. Masamune to nazwisko płatnerza, którego miecze przeszły do legendy. Shirow natomiast zapisany jest dwuczłonowo. SHI można odczytać jako 'samuraj' (np. w słowie bushi), lub jako zlepek składników liczb dziesięć i jeden, oznaczających osobę urodzoną w jedenastym miesiącu czyli listopadzie, zaś ROW to po prostu 'młody człowiek'.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus