Joe Michael Straczynski

Ur.: 17 lipca 1954 , USA
zdjęcie

Joe Michael Straczynski był reporterem, wykładowcą akademickim, wydawcą prasowym, prowadził też własny program radiowy. Karierę scenarzysty rozpoczął od telewizyjnych seriali kryminalnych i kreskówek dla dzieci. Od lat jest związany z fantastyką; tworzył scenariusze do serialu TWILIGHT ZONE, napisał dwie powieści z pogranicza fantasy i horroru, opublikował wiele opowiadań.

Międzynarodową sławę i uznanie zapewnił Straczynskiemu wyświetlany w latach dziewięćdziesiątych serial science-fiction, zatytułowany BABYLON 5 - futurystyczna opowieść o ziemskiej stacji kosmicznej, uwikłanej w niezwykłe wydarzenia. Serial i jego twórcę uhonorowano wieloma nagrodami (w roku 1996 także prestiżową nagrodą Hugo). Przy pracy nad BABYLON 5. Straczynskiego wspomagali znani i popularni autorzy fantastyki - Harlan Ellison, Peter David i Neil Gaiman.

Podobno Straczynski pisze przynajmniej osiem godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, z wyjątkiem swoich urodzin, Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Pracowitość, niezwykłe pomysły i bogata wyobraźnia sprawiły. że stał się jednym z najbardziej szanowanych scenarzystów telewizyjnych. Kilka lat temu rozpoczął także niezwykle udaną przygodę z komiksem.

01W 1999 roku wydawnictwo Top Cow rozpoczęło wydawanie serii RISING STARS wymyślonej i pisanej przez Straczynskiego. Seria otrzymuje znakomite recenzje. Zyskała też ogromną popularność i miano najbardziej realistycznego komiksu o superbohaterach. Nieco ponad rok później, także nakładem Top Cow, ukazał się pierwszy zeszyt MIDNIGHT NATION, serii zaplanowanej na dwanaście odcinków, którą Straczynski oparł na pomyśle kiełkującym mu w głowie jeszcze w czasie studiów.

02Wiosną 2001 roku. wydawnictwo Marvel zaproponowało Straczynskiemu pisanie scenariuszy do serii AMAZING SPIDER-MAN. W zgodnej opinii fanów i krytyków, jego scenariusze tchnęły nowe życie w nieco już przyblakłą gwiazdę Człowieka-Pająka. Straczynski otrzymał nawet od wydawnictwa Marvel zgodę na wprowadzenie dość radykalnych zmian w życiu bohatera. We wrześniu ubiegłego roku napisał także specjalny odcinek serii, poświęcony atakowi na World Trade Center. Wiadomo już, że w przyszłym roku Straczynski odejdzie z AMAZING SPIDER-MAN, by stworzyć zupełnie nową serię przygód Człowieka-Pająka.

 JMS nie zapomina jednak o ruchomych obrazkach. Obecnie w USA nadawany jest JEREMIAH - serial telewizyjny jego autorstwa, oparty luźno na wątkach ze znanej europejskiej serii komiksowej. Serial zbiera pozytywne opinie, można więc spodziewać się. że kręcony będzie jeszcze przez parę lat. Straczynski pracuje też (na zlecenie stacji Scifi Channel) nad kolejnym serialem science-fiction. zatytułowanym POLARIS, a także nad jeszcze jednym projektem telewizyjnym, którego szczegóły okryte są na razie tajemnicą. Straczynski przygotował również scenariusz pełnometrażowej adaptacji komiksu RISING STARS, którą zainteresowana jest wytwórnia MGM.

opracowano na podstawie materiałów prasowych wydawnictwa Mandragora
blog comments powered by Disqus