Miguel Gallardo


 

Miguel Gallardo mieszka i pracuje w Barcelonie.
 
Urodzony w Leridzie w 1955r. Twórca komiksów i ilustrator. Większość jego prac kojarzona jest z hiszpańskim artystycznym undergroundem.
 
Miguel Gallardo jest synem uczestnika hiszpańskiej Wojny Domowej po stronie republikańskiej. Po wielu latach pretensji i niezrozumienia, rysując komiks poświęcony Wojnie Domowej, opowiadający historię ojca, na rok przed śmiercią, pogodził się z nim. To drugi, obok „Maria i ja” komiks mający ogromne znaczenie osobiste dla Gallardo.
 
W Leridzie Gallardo uczęszczał do szkoły ojców Marianów, którą sam określał jako nacjonalistyczno-katolicką. Już tam ujawniła się jego miłość do komiksów, był ich zagorzałym czytelnikiem.
 
W roku 1973 przeniósł się do Barcelony, chcąc studiować w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Nie udało mu się jednak zaliczyć egzaminów wstępnych i ostatecznie uczęszczał do Escuela Massana. Jak sam pisze uczył się w niej „ze starszymi paniami, dziećmi i zakonnicami”.
 
Pierwszą pracę dostał przy rysowaniu animacji w Estudio Andreu. Tam poznał Juanito Mediavillę, z którym później przez wiele lat współpracował.
W latach 70-tych współpracował z czasopismami „Star” i „La Vibora”. Najważniejsze postaci stworzone przez niego to m.in. Makoki i El Niñato. W późniejszym okresie jego prace ukazywały się także w katalońskiej „La Vanguardii” oraz, poza Hiszpanią, w „Herald Tribune” i „New Yorkerze”.
 
W jego komiksach odnajdziemy parodię, pastisz i satyrę na rzeczywistość. Swoją satyrę kieruje również w stronę klasycznych postaci komiksowych.
 
Za najlepszą pracę Gallardo, z punktu widzenia graficznego, uznaje się „Los Sueños del Niñato”. Podejmuje w niej temat koszmarów męczących bohatera po odstawieniu heroiny.
 
W połowie lat 80-tych stworzył serię czarnych historyjek, powołując do życia nową postać, Perro Nicka (Psa Nicka). Nowatorstwo tych obrazków polega za zastosowaniu z rzadka obecnego w tego typu pracach, gwaszu.
 
W ostatnim okresie Gallardo skłania się bardziej ku ilustracji, zostawiając niejako z boku komiksy.
 
Miguel Gallardo jest laureatem dwóch nagród Salón del Cómic w Barcelonie oraz Salón d’Or za pracę „¿Qué le pasa a este niño?, w której opowiada dzieciom o niepełnosprawności.

Komiksy:blog comments powered by Disqus