Naoko Takeuchi

Autor: Tomasz "Gato" Gawroński
Ur.: 15 marca 1967 , Kofu / Japonia
zdjęcie

Naoko Takeuchi to bodaj najbardziej znana w Polsce autorka japońskich komiksów, przede wszystkim dzięki animowanemu serialowi Czarodziejka z Księżyca. Jego scenariusz bazuje na cyklu mang, Bishojo Senshi Sailor Moon.
Naoko Takeuchi urodziła się 15 marca 1967 roku w Kofu (prefektura Yamanashi). Z wykształcenia jest magistrem elektroniki ze specjalnością ultradźwięków, który to tytuł uzyskała na uniwersytecie Kyoritsu Yakka. Już w trakcie studiów próbowała swoich sił jako rysownik komiksów. W 1986 roku przystępując do konkursu New Manga Artist, organizowanego regularnie przez jednego z największych japońskich wydawców, Kodanshę. Wygrała go prezentując mangę Love Call (publikowana w magazynie "Nakayoshi DeLuxe"). W efekcie dostała zamówienie na kolejne prace dla Kodanshy, z których ukazały się m.in.: Miss Rain, The Cherry Project, Chocolate Christmas czy Maria. Po ukończeniu studiów pracowała w szpitalu.

Przełomem w jej karierze okazała się dopiero historia Hasło brzmi: Sailor V (Code Name wa Sailor V; polskie wydanie J.P.Fantastica). Prosta, z założenia bardzo krótka opowiastka tworzona dla magazynu "Nakayoshi DeLuxe" spodobała się na tyle czytelnikom, że zapadły wstepne decyzje przekształacenia jej w animowaną serię na potrzeby stacji telewizyjnej Asahi. Ponieważ materiał był zbyt ubogi, Naoko Takeuchi, za namową producentów, przekształciła pomysł Sailor V w inną serię, z wiekszą ilością głównych bohaterów. Tym sposobem w 1992 roku powstała Czarodziejka z Księżyca.

Seria o czarodziejkach w marynarskich mundurkach (sailor-fuku), skierowanych przede wszystkim do nastolatek, ciągnęła się z górą siedem lat. Na konto Naoko Takeuchi spłynęły w tym czasie różne nagrody i wyróżnienia, w tym Kodansha Manga Award w XVII plebiscycie.

W końcu lat 90. Naoko Takeuchi przypomniała o sobie dwukrotnie. W 1998 roku w "Young You" opublikowała swoją autobiografię, zatytułowaną Takeuchi Naoko Hime-no Shakai Fukki Punch!, zaś w 1999 roku wyszła za mąż, poślubiając znanego mangakę, Yoshihiro Togashiego (twórca m.in. Yu Yu Hakusho i Hunter X Hunter). Razem zamieszkują w Azabu Juban w Tokio, dokładnie tam, gdzie rozgrywała się akcja Czrodziejki z Księżyca.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus