Philippe Aymond

Autor: Michał Siromski
Ur.: 3 lutego 1968 , Paryż / Francja
zdjęcie

Absolwent szkoły Sztuk Plastycznych w Paryżu. W 1987 roku spotkał francuskiego rysownika Alexandre Coutelisa, który umożliwił mu kontakt ze studiem graficznym słynnego Jean-Claude'a Mezieresa. Dzięki temu Aymond mógł zadebiutować (1990), wraz z grupą innych młodych rysowników wspomagając Mezieresa przy tworzeniu ilustracji do serii Pierre'a Christina Canal Choc. Pierwsze kroki okazały się na tyle udane, że Christin zaproponował mu już samodzielną realizację dwóch albumów: l'Homme qui fait le tour du monde (Dargaud 1994, Człowiek, który objeżdża świat dookoła) oraz les Voleurs de villes (Dargaud 1997, Złodzieje miast). Tym samym Aymond na stałe już chyba otrzymał etykietkę rysownika realistycznego.
Z Christinem Aymond stworzył również swoją pierwszą serię (rok 1997), noszącą tytuł 4 x 4 i składającą się z czterech części. Wreszcie w 2000 roku ukazał się album Barwy Widmowe rozpoczynający najpopularniejszy cykl Aymonda ApocalypseMania (Apokalipsomania, scen. Bollee). Pięciotomowa, jak na razie, seria zyskała uznanie ze względu na ciekawy pomysł fabularny (historia najinteligentniejszego człowieka na świecie próbującego odkryć tajemnice związane z inwazją obcych), sprawny i swobodny rysunek, a także... szybkie tempo realizacji (pierwsze trzy albumy powstały na przestrzeni półtora roku!).
Największą zaletą i jednocześnie wadą prac Aymonda jest solidny, rzemieślniczy styl - bardzo równy, lecz pozbawiony jakichkolwiek fajerwerków czy eksperymentów. Jego rysunki idealnie wypełniają postulat "niewidzialnego nośnika opowieści", co w wypadku rysownika realistycznego z pewnością jest zaletą.
blog comments powered by Disqus