Ralf König

Ur.: 8 sierpnia 1960 , Soest, Niemcy
zdjęcie
Jeden z najbardziej popularnych niemieckich twórców komiksowych, jego prace były tłumaczone na kilkanaście języków. Obecnie mieszka w Kolonii

Po ukończeniu Hauptschule, König praktykował jako stolarz. W 1979 dokonał coming out jako gej, w tym czasie tworzył krótkie historyjki komiksowe publikowane w monachijskim fanzinie Zomix i gejowskim periodyku Rosa Flieder. W latach 1981–86 studiował w Kunstakademie Düsseldorf. W 1981 w berlińskim wydawnictwie Rosa Winkel opublikował pierwsze komiksy: Sarius, Das sensationelle Comic-Book i SchwulComix. W 1987 napisał pierwszy komiks fabularny (Kondom des Grauens). Jego komiksy odznaczają się dużą dawką treści homoseksualnych, jednak pomimo początkowego sprzeciwu odbiorców heteroseksualnych i wśród nich komiks zdobył sobie popularność.

Cztery komiksy Königa doczekały się adaptacji filmowej, przetłumaczono je na 14 języków, w nakładzie około 5 milionów egzemplarzy. W czerwcu ukaże się pierwsze polskie tłumaczenie komiksu Königa Kurt und Paul Dzieła [edytuj] Komiksy Königa są narysowane w ekspresywnym stylu z dużą dawką humoru, choć czasem omawiają poważne tematy takie jak ryzyko zakażenia HIV. Najczęściej przedstawiają codzienne gejowskie życie, często oparte na doświadczeniach własnych i przyjaciół autora.

Komiksy:blog comments powered by Disqus