Rutu Modan

Autor: Kultura Gniewu

zdjęcie

Urodziła się w Tel Awiwie w 1966 roku.

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel w Jerozolimie. Po studiach zaczęła regularnie tworzyć komiksy i opowieści rysunkowe do czołowych izraelskich gazet codziennych, została także współredaktorką izraelskiego wydania magazynu "MAD". Jest współzałożycielką Actus Tragicus: kolektywu niezależnych artystów komiksowych i wydawnictwa. Jej pierwsza, bestsellerowa w Izraelu, powieść graficzna "Nobody Said it Was Going to Be Fun" powstała we współpracy z popularnym izraelskim pisarzem Etgarem Keretem.

Modan pracuje także jako ilustratorka czasopism i książek w Izraelu oraz za granicą, m.in. dla "New York Timesa", "New Yorkera" i "La Monde". Otrzymała cztery nagrody Muzeum Izraela w Jerozolimie za Najlepsze Ilustracje Książki dla Dzieci, nagrodę dla Młodego Artysty Roku od Izraelskiego Ministerstwa Kultury, znalazła się na liście honorowej Międzynarodowej Rady ds. Książki dla Młodych w kategorii Ilustracja Książki Dziecięcej, a w 2005 roku została wyróżniona przez Fundację na rzecz Wybitnych Osiągnięć Kultury Izraela (IcExcellence). Była również nominowana do Nagrody im. Goscinny'ego na Festiwalu Komiksu w Angouleme oraz do nagród Eisnera i Ignatza.

Obecnie Rutu Modan wykłada sztukę komiksu i ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel. Mieszka z rodziną w Tel Awiwie.


Bibliografia:

Komiksy:
blog comments powered by Disqus