Ryszard Dąbrowski (Ryszard Długi)

Autor: Witold Tkaczyk
Ur.: 16 grudnia 1968 , Paryż / Francja
zdjęcie

Grafik, autor komiksów, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Na ogół sam pisze scenariusze do swoich komiksów. Twórca postaci Likwidatora, redaktora Szwendaka, cyklu Wielebny i Konserwatywny. Jego prace wywodzą się z nurtu polskiego undergroundu (bardziej Pała Palinowski, niż Prosiak Owedyk). Artysta konstruuje postaci wyraziste i kontrowersyjne w odbiorze. Ich działania są radykalne - np. stworzony w 1995 roku Likwidator - ale zawsze uzasadnione dokładną podbudową teoretyczną. Likwidator, którego można określić mianem ekologicznego terrorysty, zanim wykona wyrok (egzekucji dokonuje samozwańczo w imieniu większości społeczeństwa) długo i wyczerpująco polemizuje z adwersarzem. Z drugiej strony postać redaktora Szwędaka przywodzi na myśl obskurnych, nachalnych i nierozgarniętych dziennikarzy z okresu PRL-u, którzy fatalne zwyczaje tego okresu przenieśli do współczesnych mediów.

Dąbrowski, co charakterystyczne dla twórców osadzonych w tradycji undergroundu, obserwuje i komentuje w sposób bezlitosny dla elit rządzących, obecną polską rzeczywistość. Jest w tej materii nie lada specem, a przerysowania, które stosuje, przez wielu czytelników odbierane są jako realne, a nie karykaturalne przedstawienie współczesnej Polski. Stąd w dużej mierze bieże się identyfikacja odbiorców z treściami zawartymi w komiksach Dąbrowskiego.

Jak dotąd autor opublikował kilka albumów przygód Likwidatora (w obiegu niezależnym i oficjalnym) oraz komiks Redaktor Szwędak, czyli sztuka wywiadu. Współpracował z magazynami komiksowymi "AQQ" i "Produktem", obecnie prezentuje swe komiksy na łamach "Obywatela". Tworzy też komiksy reklamowe. Mieszka w Białymstoku.

W styczniu nakładem wydawnictwa Pasażer ukazała się pierwsza z dwóch części antologii poświeconej postaci Likwidatora (Likwidator Alternative: Antologia część 1), w której znalazły się krótkie komiksy i ilustracje około 30 krajowych twórców komiksu, którzy postanowili dać własną interpretację tego anty-superbohatera.

Publikacje komiksowe:
- Likwidator (wyd. Lagart, 1995),
- Likwidator (wznowienie, wyd. Stradoom, 2000),
- Likwidator: Trylogia (wyd. Kultura Gniewu, 2001),
- Likwidator: Krwawy Rajd (wyd. Zielony Front, 2003),
- Likwidator: Decydujące starcie i pozostałe epizody (wyd. Pasażer, 2003),
- Redaktor Szwędak czyli Sztuka Wywiadu (wyd. Kultura Gniewu, 2003).
- Likwidator & Zielona Gwardia (wyd. Zin Zin Press, 2005)
- Likwidator: Autozdrada (wyd. Zin Zin Press, 2006)


Komiksy:
blog comments powered by Disqus