Ryusuke Mita

Autor: Tomasz "Gato" Gawroński
Ur.: 24 sierpnia 1967 , Japonia

Historie Ryusuke Mity oparte są na absurdzie i naprawdę bardzo trudno w nich o realizm. Czytelnik wkracza w świat totalnej imaginacji, gdzie gwarantem dobrej zabawy jest poddanie się regułom narzuconym przez autora. Mita upodobał sobie specyficzny rodzaj humoru, oparty na grach słownych, slapstikowych gagach, nieodzownie połączonych z mimiką i gestami bohaterów. Jednak niewątpliwie wyspecjalizował się w deformacji bohaterów - niewiele spotkamy stron, gdzie bohaterowie zachowują w miarę naturalne kształty. Na skutek biegu zdarzeń lub gry słów zmieniają się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki w postacie w wersji S.D.

Humor ujęty w takich ramach jest, jak na japoński produkt, bardzo specyficzny. Przekracza on granice japońskiej tradycji i kultury - staje się dla nas wszystkich zrozumiały i czytelny, nie tylko pod względem humoru. I takie klimaty spotykamy zarówno w Dragon Half jak i w innych mangach Ryusuke Mity, chociażby w Kurogami-No Captured.

Autor Dragon Halfa urodził się 24 sierpnia 1967 roku. W 1986 roku porzucił szkołę. Zaczął pracę w zespole twórców mang i anime. Trzy miesiące później był już odpowiedzialny za nadzór produkcji. Pod wieloma pierwszymi ilustracjami, najczęściej narysowanymi do książek dla dzieci o grach, podpisywał się dziwnym pseudonimem Futeki BANSAI. Dziś otwarcie przyznaje się do słabości, jaką ma dla wszelkiego rodzaju gier i rozrywek umysłowych. Każda wolna chwila jest w 100% wykorzystana - wypełniona pracą nad kolejnym scenariuszem czy nad kolejnym projektem gry. Fascynacja przejawia się na każdym kroku, dlatego wszystkie wyznaczniki jego stylu, jego specyficzny humor, typ rozrysowania postaci i klimat, odnajdujemy zarówno w komiksach jak i w grach. Prócz komiksów: Dragon Half i Kurogami-no captured, jest jeszcze autorem dwutomowej historii Aitenmeio monogatari.

Warto zaznaczyć, że dwie części anime Dragon Half, bardzo wierne pod względem grafiki mandze, ukazały się na rynku w Japonii odpowiednio w marcu i w maju 1995 roku, jednak na tym skończyła się przygoda Dragona na ekranie. A tak wielu jego miłośnikom wydawało się, że każda wymiętoszona przez nich manga powinna mieć odpowiednik filmowy. Również w Polsce Dragon Half stał się jednym z ulubionych tytułów wśród fanów, regularnie oglądanym na wszelakiego rodzaju spotkaniach, bądź konwentach.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus