Sylwia Restecka

Ur.: 2 kwietnia 1974 , Kielce
zdjęcie

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz wydział grafiki projektowej i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom 2003 cykl plakatów reklamujących preparaty owadobójcze).
Komiksem zajmuje się od czasu liceum. Na studiach związała się z łódzką “mafią komiksową” wtedy też udanie zadebiutowała na Konwencie Komiksu zdobywając wyróżnienie za komiks Diabeł inspirowany obrazem Caravaggia Powołanie św. Mateusza na apostoła. W 2001 zdobyła II nagrodę za komiks Porwanie, w 2003 również II nagrodę za komiks Sen stworzony wspólnie z Jonanną Sanecką (to pierwsza część pełnometrażowego komiksu pod tym samym tytułem). Do scenariusza Joanny stworzyła też komiks Godzina prawdy który ukazał się w albumie Komiks kontra AIDS. Oprócz wystaw konwentowych Sylwia prezentowała swoje prace w Chorwacji (1999), we Francji (Angouleme 2001), na Węgrzech (2003). We wrześniu 2002 r. prace Sylwii były prezentowane w miesięczniku “Nowa Fantastyka” pod wspólnym tytułem “Czarne cukierki”. Komiksy Sylwii to połączenie fotorealizmu i grafiki komputerowej, uzupełnione oryginalną typografią. Jej największą inspiracją jest twórczość Dave’a Mckean’a, którego poznała osobiście w 2004 roku.
Obok komiksu zajmuje się też ilustracją, animacją i grafiką projektową. Marzy o stworzeniu interaktywnego, ruchomego komiksu a w przyszłości chce zrealizować prawdziwy film.
Obecnie między licznymi projektami komiksowymi znajduje czas na projektowanie plakatów i okładek do płyt. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Komiksy:blog comments powered by Disqus