Szczepan Sadurski

Ur.: 9 czerwca 1965
zdjęcie

Rysownik, satyryk, szef Wydawnictwa Superpress, przewodniczący Partii Dobrego Humoru

Nie każdy wie, że Sadurski zaczynał jako... rysownik komiksów. Zadebiutował w "Świecie Młodych" (1979 r.) całostronicowym komiksem o kosmicie przemierzającym kosmos w poszukiwaniu najsmaczniejszego chleba. Jako nastolatek (podstawówka i liceum) rysował dla własnej przyjemności cykle komiksowe o Wamie i Pirze, Supersamie i wielu innych postaciach (kilkaset nigdy nieopublikowanych plansz wciąż trzyma w swoim archiwum). Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, choć nauczyciele gdy dowiedzieli się, że rysuje komiksy żartowali, że żaden z uczniów którzy rysowali komiksy, nie skończył jeszcze tej szkoły. Ponieważ niemal wszystkie komiksy Sadurskiego miały charakter żartobliwy, wkrótce zajął się rysunkiem satyrycznym. Jeszcze jako uczeń liceum publikował w najpopularniejszych tytułach w Polsce. Wkrótce zdobył Srebrną Szpilkę'85 i Złotą Szpilkę'86, w konkursie znanego pisma satyrycznego "Szpilki" na najlepszy rysunek roku. W tym okresie poznał wielu znanych rysowników prasowych.

Ponieważ interesowało go nie tylko rysowanie, w 1991 roku założył Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress i rozpoczął wydawanie humorystycznej gazetki "Dobry Humor", a potem kilku innych. Oprócz dowcipów Sadurski drukuje w nich rysunki i krótkie komiksy własne oraz innych autorów z Polski i ze świata. Od 1995 roku, przez 10 kolejnych lat w "Super Dowcipach" ukazywał się 3-klatkowy komiks Sadurskiego Przygody punka Franka (ponad 100 plansz), a w Dobrym Humorze komiksy o Mulderku i Skulince (parodia serialu Z Archiwum X) oraz o kwadratowych zającach. Ciekawostka: jeden z numerów miesięcznika "103 Najlepsze Dowcipy" zawierał wyłącznie komiksy o punku Franku. Obecnie komiksy co jakiś czas zamawiają u niego różne firmy i redakcje.

Sadurski jest założycielem Partii Dobrego Humoru (2001) i jest stale obecny w Internecie - tworzy portale Sadurski.com i DobryHumor.pl oraz internetowy e-tygodnik Dobry Humor (kilkadziesiąt tys. prenumeratorów). Do chwili obecnej opublikował 5 tysięcy rysunków, komiksów i ilustracji w prasie polskiej i zagranicznej, nie licząc karykatur i rysunków reklamowych dla firm i agencji. Przez minionych 15 lat wydał ponad 700 publikacji z dowcipami i rysunkami, w wielomilionowym nakładzie. Od końca lat 90-ych redaguje pismo satyryczne Twój Dobry Humor (m.in. tworzy rubrykę Paranoja polska), co jakiś czas pisze felietony dla prasy i rysuje w telewizji. Jest też zapraszany na imprezy, podczas których na żywo rysuje karykatury i rysunki satyryczne.

Oficjalna strona: www.sadurski.com


Komiksy:blog comments powered by Disqus