Tomas Matejicek (Hibi)

Autor: Michał Słomka
Ur.: 5 sierpnia 1978 , Czechy
Zm.: 10 października 2009
zdjęcie

14 października 2009

To informacja którą naprawdę nie wiem jak zacząć.

Ciężko.

Kiedy w sobotę wieczorem stawiałem na naszej stronie info o rozstrzygnięciu konkursu na reportaż komiksowy o Polsce i Czechach, dostałem sms, że odszedł Tomas "Hibi" Matějíček, który miał być w jury oceniającym prace, ale choroba już mu na to nie pozwoliła.

Hibi był propagatorem komiksu w Czechach, kuratorem, scenarzystą, założycielem i dyrektorem programowym międzynarodowego festiwalu komiksu w Pradze KOMIKSFEST!, prezesem Stowarzyszenia dla wspierania komiksu SEQENCE. Był też kimś w rodzaju "puchatkologa". Po czesku Kubuś Puchatek to Medvídek Pú.

To jedna z osób bez której projekt Centrala by nie zaistniał. Pomagał nam przy organizacji czeskich wystaw, odwiedził nas w Poznaniu na Centrali poświęconej czeskiemu komiksowi historycznemu. Dzięki jego inicjatywie od trzech lat jeździmy na KOMIKSFEST! z projektami komiksowymi.

Poznaliśmy się w "realu" podczas jego pobytu w Poznaniu. Po wernisażu i spotkaniu w "Meskalu" pokazywał mi swoje projekty komiksów, które robił dla organizacji pozarządowych. Powiedziałem, że mi się nie podobają. Nie przepadał za piwem, jak już, wolał wino. Kiedy przyniosłem butelkę powiedział, że smakuje jak rozpuszczona aspiryna.

Osobiście był wyjątkową postacią - strasznie pracowity, obrotny, konkretny ale też pełen dystansu do tego wszystkiego. Kiedy się widywaliśmy zawsze pełno było różnych pośpiechów organizacyjnych. Hibi łączył wiele światów. Znał robotę aktywisty bardzo dobrze. Kiedyś śmialiśmy się, że to profesja podobna do funkcji mostu - łączy się brzegi, ale wszyscy po tobie depczą. I pokazał mi pierwszy wydany w Mongolii komiks. O Czyngishanie. Przywiózł go stamtąd.

Ostatni jego opis na profilu skypa: Malá vana je protimluv. Mała wanna to sprzeczość.

Michał Słomka
blog comments powered by Disqus