Ville Ranta

Ur.: 29 listopada 1978 , Oul / Finlandia

Już jako dziesięciolatek chciał tworzyć komiksy, choć wtedy marzył wyłącznie o rysowaniu Kaczora Donalda oraz innych disney’owskich postaci. Zetknięcie się z dziełami europejskich twórców takich jak Enki Bilal, czy Hugo Pratt sprawiło, że zrozumiał, co chce robić w życiu: tworzyć literaturę w formie komiksu. Podjął studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu w Helsinkach, by doskonalić warsztat pisarski, natomiast rysowanie było dla niego czynnością tak naturalną, że zdobycie formalnego wykształcenia w tym kierunku wydawało mu się zbędne – przecież i tak cały czas rysował. W wywiadach podkreśla, że tekst jest dla niego integralną częścią komiksu, a jego prace powstają w oparciu o rozbudowane scenariusze.

Do tej pory opublikował cztery albumy, najnowszy Célébritiz, stworzony we współpracy z Lewisem Trondheimem ukaże się w styczniu 2006 roku nakładem wydawnictwa Dargaud. Ville Ranta stale publikuje komiksy prasowe m.in.: w fińskim magazynie "Kaltio". Wybór jego pasków komiksowych znalazł się we włoskiej antologii Kerosene. Najbardziej znane dzieło fińskiego rysownika - Deszcz (Sade) - bywa porównywane do Niebieskich pigułek Fredrika Peetersa zarówno pod względem formy, jak i zawartych w nim treści. Prywatnie obaj twórcy znają się i darzą sympatią.

Ville Ranta zaistniał również jako odnoszący sukcesy autor sztuk teatralnych. Pracował także jako dziennikarz i nauczyciel. Mieszka w swoim rodzinnym mieście Oulu, słynącym z dość niekonwencjonalnego męskiego chóru, o którym powstał film Miki Ronkainena pt. Wrzeszczący faceci.

Polska edycja Deszczu jest pierwszym albumem artysty wydanym poza granicami Finlandii.

oficjalna strona: www.villeranta.com


Komiksy:

  • 2005 - Deszcz (rysunek, scenariusz)


blog comments powered by Disqus