Yu Watase

Autor: Tomasz "Gato" Gawroński
Ur.: 5 marca 1970 , Osaka / Japonia
zdjęcie

Yu Watase ma oddane rzesze wielbicieli komiksu na całym świecie. W swoich pracach umiejętnie przetwarza motywy zaczerpnięte z różnych kultur, doprawiając je szczyptą humoru, akcji i romansu, typowego dla gatunku shojo manga. Jej dwie sztandarowe serie: Fushigi Yuugi i Ayashi-no Ceres, długo nie schodziły z najwyższych pozycji we wszelakiej maści zestawieniach najpopularniejszych komiksów.
Yu Watase urodziła się i dorastała w Osace. Od małego interesowała się głównie filmami w klimatach science-fiction i fantasty, choć nie stroniła od książek i komiksów. "Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze coś skrobałam w przedszkolu. Powtarzałam wszystkim dookoła, że zostanę rysowniczką mangi" - wspomina w jednym z wywiadów. Yu była samoukiem, co po części wynikało z faktu, że w okolicy, która zamieszkiwała z rodzicami, nie było nikogo, kto mógłby ją uczyć podstaw rysunku. W przeciwieństwie do większości uznanych mangaków, nigdy też nie terminowała jako asystentka rysownika, ale od razu spróbowała swoich sił na rynku profesjonalistów. W wieku 18 lat zaczęła regularnie nachodzić redakcję "Shojo Comics". W końcu zadebiutowała krótką historyjką Pajama de Ojama (Wizyta w piżamie). Była to komedia romantyczna o nastolatce, która zasłyszała plotkę o możliwości teleportacji do czyjejś sypialni. Sęk w tym, że trzeba było skompletować pasujące do siebie piżamy. Dziewczyna próbując przenieść się do domu swojego ukochanego przez pomyłkę ląduje w zupełnie innym miejscu.

Swój sukces Yu Watase zawdzięcza jednak serii Fushigi Yuugi (Przedziwne harce), narysowanej również dla magazynu "Shojo Comics". Serial ukazywał się od roku 1992 do 1996, z czasem osiągając coraz większą popularność. Część fanów zaczęła być wyraźnie niezadowolona z poczynań autorki. Dlaczego? Sam serial, choć składa się nań osiemnaście książek, został zamknięty w tomie czternastym. Kolejnymi czterema tomami Watase otworzyła nowy cykl, ale ten niestety nie zyskał przychylności części zagorzałych zwolenników pierwszej serii.

Po Fushigi Yuugi Yu Watase odniosła kolejny wielki sukces serią Ayashi-no Ceres. Zastąpił on w "Shojo Comics" odchodzące z pamięci czytelniczek Przedziwne harce. Kompletny serial liczy sobie czternaście książek zebranych na przestrzeni niemal pięciu lat. Na jego podstawie powstał cykl książek i dwudziestosześcioczęściowy serial telewizyjny.

Jak podkreśla autorka swoje komiksy kieruje przede wszystkim do licealistek, choć stara się, aby znalazły zrozumienie u różnych grup odbiorców. Zawsze próbuje konstruować scenariusz w taki sposób, aby czytelnik czuł więź emocjonalną z bohaterami. "Romans to najważniejsza rzecz" - podkreśla Watase, czym nigdy nie zawodzi swoich fanów.


Komiksy:
blog comments powered by Disqus